Teadlaste ühendused nõuavad ministrilt vabandust

EKRE oli ainuke erakond, kes jättis Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjoni päringule vastamata. FOTO: EERO VABAMÄGI/POSTIMEES

Eile tegid Eesti teadlaste ühendused avaliku pöördumise, milles nõutakse, et siseminister Mart Helme vabandaks oma rünnaku eest Tallinna Ülikooli suunal. Varasemalt on ministri sõnavõttu hukka mõistnud Eesti Üliõpilaskondade Liit, Isamaa Noorteühendus ResPublica ja kaks juhtivad Keskerakondlast.

Eesti Noorte Teaduste Akadeemia, Teaduskoja, Tartu Ülikooli Ametiühingu ja Tallinna Ülikooli Ametiühingu hinnangul on siseminister Mart Helme 30. juunil tehtud “eriskummalised kommentaarid” Tallinna Ülikooli õppe- ja teadustegevuse kohta destruktiivsed.

Eesti teadlaste ühendused taunivad ühispöördumises peaminister Jüri Ratase, riigikogu liikmete ja Eesti avalikkuse poole siseminsiter Mart Helme sõnavõtte Tallinna Ülikooli teemal.

“Sellelaadsed fakte eiravad avaldused Eesti teadus- ja haridusasutuste kohta ministripositsioonil oleva inimese suust on mitteaksepteeritavad ja destruktiivsed. Ministri laimav seisukoht solvab nii ülikooli kui sealt hariduse saanud inimesi ning õõnestab Eesti vabariigi jaoks igapäevaselt olulist tööd tegevate inimeste motivatsiooni,” märgitakse pöördumises.

Pöördujad tõdesid, et Eesti ülikoolide teaduslikku taset hinnatakse sõltumatute rahvusvaheliste ekspertide poolt, kõrgkoolide õppekvaliteedi hindamise ning akrediteerimisega tegeleb Eestis ekspertidest koosnev kompetentsikeskus Eesti Kõrg- ja Kutsehariduse Kvaliteediagentuur.

“Minister on oma väljaütlemisega seadnud kahtluse alla ka nimetatud asutuse ja ekspertide töö. Leiame, et Eesti Vabariiki valitsema valitud inimeste väljaütlemised teadus- ja haridusinstitutsioonide kohta peaksid olema tõesed, lugupidavad ning haridust ja haritust väärtustavad. Kutsume peaministrit üles suunama valitsuskabineti liikmeid end positsioonile sobivalt väljendama, iseenda töövaldkonnale kindlaks jääma ja Eesti ülikoolide ees vabandama,” märgitakse pöördumises.

EKRE esimees ütles pühapäeval Pärnus erakonna volikogul peetud poliitilises sõnavõtus, et Tallinna Ülikool on selline asutus, kuhu teaduse raha ei tohiks anda.

“Täiesti olematu teaduse tasemega ja ilmselgeks propagandaasutuseks muutunud Tallinna Ülikooli nuumata hobusevaraste koolitamiseks? See ei ole raha, mis väärib teadusesse paigutamist,” ütles Helme. ​

Varasemalt on Mart Helme sõnavõtu hukka mõistnud Eesti Üliõpilaskondade Liit, Isamaa Noorteühendus ResPublica ja keskerakondlased Tiit Terik ja Jaak Aab.

Isamaa Noorteühenduse avaldus Facebookis

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga