Uue koalitsiooni läbirääkimised olid väga suure pressi tähelepanu all. Pildil läbirääkijad ajakirjanike piiramisrõngas Stenbocki maja ees. Foto: Eesti Uudised

Kuigi mõnedki loodava koalitsiooni vastased väidavad, et Isamaa ja Keskerakonna toetajad ei poolda nende plaanitavat valitsust EKRE-ga, siis Isamaa puhul erakondade reitingud seda väidet tegelikult ei kinnita. Kõige täpsemalt valimistulemusi prognoosinud uuringufirma Norstat värskes küsitluses on Isamaa toetus 10,7 protsenti, mis on sisuliselt sama toetustase, mis erakonnal oli riigikogu valimiste eelõhtul.

Ainus suurem muutus uuringus on Keskerakonna toetuse langus valimiste eelselt 24%lt tänasele 20,9%le. Võrreldaval perioodil on veidi tõusnud Reformierakonna (31,3%) ja Eesti 200 toetus (5,7%), teistel erakondadel on see püsinud stabiilsena: EKRE-l 17,2% ning SDE-l 10,2%.

Norstati uuring erinevalt Emori uuringust ei näita ka muutust erakondade järjestuses. Populaarsuse järgi paigutuvad riigikokku saanud erakonnad sarnaselt valimistulemustele: Reformierakond, Keskerakond, EKRE, Isamaa ja SDE.

Uuringufirma Norstat küsitleb MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi tellimusel iganädalaselt inimeste erakondlikku eelistust. Küsitlustele vastab nädala jooksul vähemalt 1000 18-aastast ja vanemat Eesti Vabariigi kodanikku. Valimi võimalikult esindusliku jagunemise eesmärgil teostatakse küsitlused kombineeritud meetodil – telefoniküsitluses ning veebiküsitluses. Valimi andmed on tulemuste esinduslikkuse tagamiseks kaalutud vastavaks valimisõiguslike kodanike proportsionaalsele jaotusele peamiste sotsiaaldemograafiliste tunnuste alusel. 1000 inimese küsitlemisel ei ületa maksimaalne viga 3,1 protsenti.

Lisaks iganädalaste küsitluste tulemustele esitatakse viimase 4 nädala kombineeritud reiting, mis tähendab, et valimi suuruseks kujuneb 4000. Sellisel juhul ei ületa maksimaalne viga 1,55 protsenti. Selle näitajaga on Norstati uuring kõige täpsem erakondade reitingu mõõtja.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga