Koroonaviiruse levik – viie päevaga eriolukorra kehtestamisest koolide ja piiride sulgemiseni

Peaminister Jüri Ratas FOTO:SANDER ILVEST/EESTI MEEDIA

Möödunud neljapäeval välja kuulutatud eriolukord kehtib 1. maini, kui valitsus ei otsusta teisiti. “Valitsuse absoluutne prioriteet on kaitsta kujunenud olukorras Eesti inimeste tervist,” rõhutas eriolukorra juht, peaminister Jüri Ratas ERR-ile. “Eriolukord on vajalik, et Eestis kõige tõhusamalt koroonaviiruse leviku vastu seista. Riik peab saama kodanikele anda selgeid ja vajadusel kohustuslikke korraldusi, mis aitaksid viiruse levikule piir panna.”

Peaminister lisas, et üksnes riigi tegevusest kriisist ülesaamiseks enam ei piisa. “Oleme jõudnud olukorda, kus iga inimene peab panustama rahvatervise kaitseks. Mõistan ebamugavust, mida eriolukorra väljakuulutamine meile kõigile tekitab, kuid kaalul pole ainult inimeste tervise, vaid ka elude kaitse.”

Kui 13. märtsi keskpäeval oli teada 41 inimese nakatumisest, siis 16. märtsi hommikuks oli Eestis tuvastatud koroonaviirusesse nakatunute arv juba 205. Valitsus on eriolukorrast tulenevalt lisaks varasematele meetmetele (avalike kogunemiste keelamine, tavapärase õppetöö peatamine koolides ning õppetöö üleviimine kaug- ja koduõppevormile, huvihariduse andmise peatamine jne) piiranud saartele reisimist, taastanud piirikontrolli ja piiranud väliskodanike pääsemist Eestisse.

Välisminister Urmas Reinsalu vahendab on FB-ajajoonel et Eesti Vabariiki sisenemine on välisriikide kodanikele keelatud. „See tähendab, et EESTI SULGEB PIIRID. Sel reeglil on rida praktilisi erandeid, nagu näiteks autovedajad ning Eesti elanike sugulased. Sel piirangul on üks eesmärk: kaitsta rahvatervist ja takistada viirust levimast. Eesti kodanike riiki sisenemisele ning Eesti kodanike ja välismaalaste riigist lahkumisele mingeid keelde ei seata. Kõik külalised on Eestisse oodatud pärast seda, kui viirusest võitu saame ning piirang tühistatakse. Hoiame oma rahva ja külaliste tervist! Jagage palun seda infot!“ rõhutab Reinsalu.

Saared on lukus

Eriolukorra juhi, peaminister Jüri Ratase korraldusel pääsevad 14. märtsist Eesti saartele üksnes alalised elanikud ning saarlased omakorda ei pääse mandrile. Täiendavad piirangud kehtestati koroonaviiruse leviku tõkestamiseks.

Hiiumaa, Saaremaa, Muhumaa, Vormsi, Kihnu ja Ruhnu saartele on lubatud reisida üksnes saartel alalist elukohta omavatel inimestel. Teised inimesed piirkonda minna ei tohi ning mandrile pääs on omakorda piiratud saarte elanikele, vahendab ERR.

Otsus hakkas kehtima 14. märtsil ja liikumispiirang kehtib esialgu kaks nädalat. Pärast seda otsustab eriolukorra juht koos valitsuskomisjoniga, kas kehtivaid piiranguid on vaja pikendada. Piirang ei kohandu kaubaveole ja elutähtsate teenuste osutamisele.

Saksa-Poola piirile lõksu jäänud pääsevad koju

Välisminister Urmas Reinsalu sõnul sai Eesti Poola ja teiste Balti välisministritega kokkuleppele Poola-Saksa piirile lõksu jäänud inimeste aitamiseks. “Selle erakorralise leppe alusel alustame Saksa-Poola piirilt Eesti inimeste evakueerimist. Kokkuleppe sisu on moodustada Balti riikide kodanike sõidukite kolonn, mis eskorditakse 16. märtsil Poola läänepiirilt idapiirile,” teatas Reinsalu sotsiaalmeedias.

Poola territooriumi hilisem läbimine pole enam võimalik.

Ühtlasi kinnitas välisminister, et riigipiirid on Eesti kodanikele avatud ka pärast 17. märtsi, kuid reisipiirangute ja transpordiühenduste tõttu ei pruugi varsti tehniliselt olla võimalik Eestisse hõlpsasti saada. “Konsulteerige viivitamata oma reisi- või lennufirmaga ja leidke esimesel võimalusel parim võimalik marsruut tagasi pöördumiseks,” rõhutas Reinsalu.

Juba lähipäevadel võib Eestisse jõudmine kujuneda väga keeruliseks transpordiühenduste katkemise ja riigipiiride sulgemiste tõttu. Soovitus esimesel võimalusel tagasi tulla ei kehti Eesti kodanikele, kes elavad alaliselt välismaal. Neil soovitab välisministeerium järgida kohalike võimude juhiseid.

Finnair lõpetab lennud Tallinna

Välisminister Urmas Reinsalu andis pühapäeva õhtul sotsiaalmeedia vahendusel teada, et Finnair lõpetab lennud Tallinna teisipäevast, 17. märtsist. Finnair märkis Facebooki-postituses, et edasised reisimuudatused võivad tulla väga lühikese etteteatamisajaga. Lennufirma võtab tühistatud lendude reisijatega ise ühendust.

Fookus on vältida viiruse levikut eakate seas

16. märtsi hommikuks oli Eestis koroonaviirus diagnoositud 205 inimesel, alates 31. jaanuarist on Eestis kokku tehtud 1387 COVID-19 testi. Tõenäoliselt on nakatanud inimeste arv suurem ning viiruse kohapealset levikut arvestades lisandub kindlasti veel haigestunuid, teatas Terviseamet ERR-i vahendusel.

Enamikul koroonaviirusega patsientidel on kerged sümptomid. Keskmine Eesti nakatunu on praeguste andmete põhjal keskealine inimene ning naiste ja meeste vahel nakatumises erisust ei ole. Lapsi ja eakaid on nakatunute seas vähe. Kiirabi keskendub oma töös eelkõige raskete haigustunnustega inimeste abistamisele ja testimisele.

Sümptomite avaldumisel tuleb helistada perearstile või perearsti nõuandeliinile 1220, kust antakse käitumisjuhised. Haigussümptomite (palavik, köha, nohu) leevendamiseks soovitab amet sümptomaatilist ravi käsimüügiravimitega. Tugeva hingamisraskuse või õhupuuduse korral helistage hädaabinumbrile 112.

16. märtsist alustas tööd häirekeskuse infotelefon 1247, mis jagab informatsiooni koroonaviirusega seotud küsimustes. Telefon töötab ööpäevaringselt ja on helistajatele tasuta.

Avatava telefoni esmane eesmärk vähendada nii hädaabinumbri 112 kui ka perearsti nõuandetelefoni 1220 ja teiste infotelefonide koormust. Viiruseleviku tõkestamine on toonud kaasa terve rida elukorralduslikke muutusi, mille kohta saab infot numbrilt 1247.

Meditsiinialaste nõuannete ja perearsti konsultatsiooniks tuleks endiselt valida number 1220, kus kõnele vastavad meditsiinilise väljaõppega inimesed. Kui on vaja kiirabi kutsuda, tuleks jätkuvalt helistada 112. 1247 fookuses on kõik need teemad, mida 112 ja 1220 ei kata.

Eesti peamine fookus on vältida viiruse levikut eakate ja kroonilisi haigusi põdevad inimeste seas, teatas terviseamet. Kõige ohustatum rühm on üle 60-aastased inimesed. Selles vanuses olevad töötavad inimesed peaksid võimalusel tegema kaugtööd.

Oluline teada

* Seoses võimalike uute reisipiirangute kehtestamisega või transpordiühenduste katkemisega palub välisministeerium kõikidel reisil viibivatel eestlastel naasta võimalusel kiiremas korras koju.

* Alates 17.03 taastatakse Eestis ajutiselt piirikontroll ja piiratakse riiki sisse liikumist. Eesti kodanikud ja Eesti elamisluba või elamisõigust omavad Eesti elanikud, samuti nende lähisugulased, saavad ka pärast seda riiki. Samuti kehtib erand välismaalastele, kes reisivad läbi Eesti oma kodumaale.

* Alates 17.03 peavad kõik Eestisse tulijad jääma isolatsiooni, mille reeglid töötatakse koos siseministeeriumiga välja 16. märtsiks.

* Rahvusvaheline kaubavedu ja hädavajalike teenuste ligipääs jätkub Eestisse ka pärast 17. märtsi.

* Eestisse jõudmine võib aja möödudes kujuneda üha keerulisemaks transpordiühenduste katkemise ja riigipiiride sulgemiste tõttu. Lisaks laupäeval välisministeeriumi avaldatud pressiteates nimetatud riikidele (Poola, Taani, Leedu, Norra) rakenduvad ulatuslikud liikumispiirangud lähipäevadel näiteks ka Lätis ja Ukrainas, uued meetmed võivad tulla ka Türgis (vaata lisainfot allpool).

* Kui reisite tihti Eesti ja Soome vahelt, soovitab ministeerium võtta ühendust laevafirmaga, jälgida laevaliikluse kohta käivat infot laevafirma kodulehelt või nende sotsiaalmeediakanalites. Samuti pidage silmas, et muutused võivad tekkida kiiresti ning pärast 17.03 Eestisse saabujad peavad olema 14 päeva isolatsioonis.

* Kui olete reisil välisriigis ja otsustate jääda kohapeale, palub ministeerium järgida kohalike võimude soovitusi.

* Kui elate välisriigis, järgige kohalike võimude soovitusi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga