Rahanduskomisjon arutab seaduseelnõu, mis hoiaks ära 2022. aasta aktsiisitõusud

Aivar Kokk. FOTO: MARGUS ANSU EESTI MEEDIA

Riigikogu rahanduskomisjon arutab esmaspäevasel istungil Isamaa fraktsiooni algatatud seaduseelnõu, mis hoiaks ära 2022. aasta aktsiisitõusud. Rahanduskomisjoni aseesimehe Aivar Koka sõnul ei tohi kriisiolukorras inimeste ja ettevõtete maksukoormust tõsta.

Riigikogu Isamaa fraktsiooni algatatud alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse muutmise eelnõu pikendaks gaasi-, elektri- ja kütuseaktsiiside tänast määra vähemalt 2023 aasta 1. maini.

Rahanduskomisjoni aseesimehe Aivar Koka sõnul otsustas eelmine valitsuskoalitsioon kriisi mõjude leevendamiseks alandada aktsiisimäärasid ning seda meedet tuleks pikendada vähemalt ühe aasta võrra. “2022. aasta maist suurenevad gaasi-, diisli- ja elektriaktsiisid tabaksid valusasti inimesi ja ettevõtjaid, kes vajavad kriisist väljumiseks tuge. Koduses majapidamises ja ettevõtluses on ühed suurimad kulud elekter, soojamajandus ja kulu transpordile. Kriisioludes ei ole nende maksude tõstmine mõistlik. Seetõttu oleme algatanud seadusemuudatuse, mis pikendaks aktsiislangetusi ühe aasta võrra,” ütles Kokk.

Ühtlasi rõhutas Kokk, et aktsiisipoliitikas tuleb jälgida naaberriikide tegevust. “Naabritest kõrgemad aktsiisimäärad soodustavad piirikaubandust ning vähendavad riigi maksutulu. Eesti ei saa endale järske aktsiisitõuse lubada,” ütles Kokk.

Ta lisas, et aktsiisitõusude ära hoidmisele on toetust avaldanud mitmed ettevõtlusorganisatsioonid ning koroonaviirusest tingitud majanduskriisi tingimustes tuleks leevendada sellega kaasnevaid majandusmõjusid ettevõtetele ja eratarbijatele.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga