Reinsalu: soovitus 9. mail kaitseväe vormi mitte kanda kujutab Eesti Vabariigi taandumist

Pronkssõdur Kaitseväe kalmistul 9. mail. Foto: Eero Vabamägi/Postimees

Riigikogu liige Urmas Reinsalu, kes oli aastatel 2012 – 2014 kaitseminister, peab absurdseks, et Tallinnas Filtri teel asuva kaitseväe staabi- ning sidepataljoni ajateenijad pidid 9. mail linnaloalt naastes olema erariietes, kuna vormi kandes oleks nad pronkssõdurist möödudes võinud kaitseväe hinnangul jätta vale mulje.

„On täiesti absurdne, et ajateenijatel keelati 9. mail vormis väeossa naasmine, sest seda „oleks võinud kasutada pahatahtlikult,“ kirjutab Reinsalu. „Meil on ju Eesti riik, kui me sellest ise vaimselt ei tagane. 9. mail kaitseväe vormi asemel tsiviilriiete kandmise nõue on olulise sümbolväärtusega samm, mis kujutab endast Eesti Vabariigi taandumist. Sellega ei saa nõustuda ega leppida,“ rõhutab Reinsalu.

Lisaks tõi ta välja, et kehtivate reeglite järgi võib välitingimustes koguneda 150 inimest kuni kümnest inimesest koosnevates gruppides ent pronksmehe juurest lubas valitsus läbi käia enam kui 10 000 inimesel.

Kaitseväe pressijaoskonna ülem kapten Taavi Karotamm selgitas pühapäeval, et erariiete kandmise eesmärk oli ennetada sündmuse kontekstist välja rebimist. “9. mail on Kaitseväe kalmistu ning staabi- ja sidepataljoni lähedale oodata hulka pronkssõduri jalamile lilli viivaid inimesi. Kuna linnaloalt väeossa naasevad ajateenijad võivad läbida antud piirkonda ja rahvamassi, siis on soovitav seda teha erariietes,” selgitas Karotamm ning lisas, et sooviti vältida võimalust, et piirkonnas kaitseväe vormis liikumine rebitakse kontekstist välja ja seda kujutatakse pahatahtlikult muul viisil kui linnaloalt naasemine.

Isamaa fraktsioon esitas esmaspäevasel istungil peaminister Kaja Kallasele sellekohase arupärimise.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga