Lauri Vahtre on veendunud, et Narva vanalinna taastamisest oleks kasu kõigile

Lauri Vahtre rõhutusel on Narva Eesti linn ja Euroopa värav, aga see peaks ka silmaga näha olema. Foto: erakogu

Narva patrioodid Peter Zashev, Aleksandr Openko ja Vadim Orlov koguvad allkirju petitsioonile, mille eesmärk on algatada Narva ajaloolise vanalinna kas või osaline taastamine. Narva ajaloolise linnasüdame taastamise eest aastaid võidelnud ajaloolane Lauri Vahtre (Isamaa) on veendunud, et siin langevad Eesti riiklik ja rahvuslik huvi kokku tänaste ja tulevaste narvalaste huvidega.

Algatuse toetajad kutsuvad linnavalitsust üles eraldama vanalinnas mõnd maatükki, kus investorid saaksid taastada linna ajaloolise ilme. Selleks tuleks muuta detailplaneeringut nii, et tänavate ja hoonestatud alade võrk vastaks 1940. aasta Narva plaanile. Petitsioonile, mis esitatakse Narva linna juhtidele, Riigikogule ja valitsusele, on praeguseks alla kirjutanud 217 inimest, vahendab Postimees.

„Narva on Eesti linn ja Euroopa värav, aga see peaks ka silmaga näha olema. Sellest oleks mitmes mõttes kasu nii narvalastele kui kogu eesti rahvale,“ sedastab Vahtre, kelle hinnangul ootab Narvat suur tulevik, kui kasutada kõiki võimalusi, mida linna asukoht ja ajalugu pakuvad. „Me kõik peaksime seda toetama, elukohast sõltumata,“ lisab ta.

17. sajandil, Rootsi kuninga võimu ajal ehitatud Narva kesklinna on peetud kauneimaks barokkarhitektuuriga linnaks Läänemere piirkonnas. 1944. a pommitasid selle puruks pealetungivad nõukogude väed ning kümmekond aastat hiljem lammutati ka täiesti taastatavad varemed.

* „Euroopa on täis uuesti üles ehitatud linnasüdameid, mis on siis Narva vanalinna taastamises sedavõrd võimatut? Mitte midagi. Segab vaid meie endi uskmatus,“ kirjutab Lauri Vahtre teemakohases blogipostituses, mida saab lugeda siit

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga