Isamaa fraktsiooni esimees Helir-Valdor Seeder. FOTO: Erik Peinar

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder avaldas täna kriitikat peaminister Kaja Kallase valitsuse tegevusetuse üle ning kutsus üles nii Keskerakonda kui Reformierakonda otsima sisulisi ja kiireid lahendusi energiakriisi lahendamiseks. Eesti Uudised avaldavad Helir-Valdor Seederi kõne tervikteksti.

Tänasest peaminister Kaja Kallase poliitilisest avaldusest kahjuks mitte midagi konkreetset teada ei saanud. See oli ette valmistatud kõne, kus olid jutupunktid. See oli teoreetiline olukorra lihtsustatud kirjeldus, mis oleks sobinud põhikooli loenguks, aga mitte enamaks. See oli ümar jutt ja ma pean ütlema, et ääretult piinlik ja kahetsusväärne, et me oleme praegu selle kriisi neljandal või juba viiendal kuul sellises olukorras ja sellise teovõimega valitsuses.

Mida ja kuidas ja millal ja millised on valitsuse seisukohad või ettepanekud? Ei ühtegi silpi. Saime teada, et säästmine on oluline ja on vaja meetmeid selleks täiendada. Otsime lahendusi, sõnum ettevõtjatele, otsime laenukäenduse ja käenduslepingule täiendavaid lahendusi. Kaalume laene. Oleme disaininud meetmeid, arutame, otsime ühisosa partneriga jne ja kuhu me välja jõudsime, jõudsime välja selleni, – Vene vägede väljaviimiseni ja Eesti ühinemiseni NATO-ga.

Tänaseks on valitsuse lahendus bürokraatlik, ülimalt ebaefektiivne ja inimeste väärikust alandav toetuste taotlemine, süsteem, kus jooksutatakse inimesi kohalike omavalitsuste vahel. Siinkohal ei olnud peaministri poolt KOVidele visatud kivi aus ja õiglane, sest selle skeemi aluseks on valitsuse kehtestatud kord, mida võib väga erinevalt tõlgendada. Neid tekkinud probleeme käsitlevad ja tõlgendavadki KOVid veidi erinevalt. Ma ei hakka neist detailidest rääkima, aga see on paljudele inimestele keeruline ja bürokraatlik ning nad ei saa sellega hakkama ja nad loobuvad taotlemisest.

Täna on sunnitud abi taotlema ka need inimesed, kes on oma eluga saanud siiamaani väga hästi hakkama. Pered, majaomanikud, nemad on täna need, kes peavad seisma kohaliku omavalitsuse taotluse ukse taga. Peaministri väide, et on täiesti loomulik, et taotletakse toetusi ja tehakse selleks avaldusi, et see on justkui positiivne näide, et taotletakse ranitsatoetusi, toimetulekutoetusi, et Eesti rahvas ongi toetuste taotleja. See ei ole hea, et riik on teinud inimesed riigist sõltuvaks, et inimesed ei ole enam vabad inimesed, kes iseseisvalt enda eluga hakkama saavad. See on küsimus ka väärikusest ja ma arvan, et selline bürokraatlik ja ebaefektiivne toetuste taotlemise süsteem on täiesti ebamõistlik.

Peaministri kommentaar, et inimestel on võimalik lahendada ka olukorda ja vältida kõrget ja kõikuvat börsihinda, kehtestades fikseeritud hindadega lepingud või sõlmides need lepingud. No see on küll „hea“ soovitus täna kõrge hinnataseme juures. Ja siis see teine peaministri abinõu, et ostjate ja müüjate vahelisi suhteid reguleerida nii, et ostjad ei saaks neid lepinguid enam nii lihtsalt lõpetada. See on ju pikaajalise hinnalõksu tekitamine. Täna fikseerida hind kõrgel tasemel ja siis öelda, et kuuajase etteteatamisega ei ole võimalik enam lepinguid lõpetada. See võib olla pikaajalises mõttes või keskpikas perspektiivis teatud täiendav võimalus, aga praegu oleks see lõks, see oleks täiesti vales ajas ja vales kohas tehtav abinõu ja antud soovitus.

Jääb arusaamatuks, et peaminister räägib küll, et ta on valmis kuulama erinevaid ettepanekuid ja neid arutama. Aga Isamaa ettepanekutele ei saanud me ühtegi sisulist kommentaari ega küsimust.

Meie ettepanek, et viia läbi elektrituru reform, mis võimaldaks valikuna täiendavalt kodutarbijatel ja väiketarbijatel osta börsiväliselt elektrit nii, et see oleks kooskõlastatud Konkurentsiametiga. See võimaldaks hinda täna suurusjärgus umbes 50 eurot megavatt-tund, mis oleks jõukohane kriisiolukorras ja lahendaks väga paljud probleemid.  Riik arveldab ja suhtleb ainult kas tootjate või müüjatega, keda on sadades ja tuhandetes kordades vähem, kui neid abitaotlejaid ja tarbijaid tervikuna. Ei kuule kommentaari, miks valitsus selle tagasi lükkab. See ei ole selline radikaalne ja aegavõttev muudatus, mis eeldaks Euroopa Komisjoniga pikki läbirääkimisi börsilt lahkumiseks või CO2 süsteemist lahkumiseks. Kuigi CO2 süsteem tõepoolest vajab muutmist, selles osas oleme me kõik siin ühte meelt. Ei ühtegi loogilist kommentaari, miks sellist lihtsat ja toimivat lahendust ei taheta rakendada ja kiidetakse seda bürokraatlikku inimesi alandavat toetuste taotlemise süsteemi, mis tegelikult pikemas perspektiivis ka ei lahenda olukorda.

No hinnalae variant, loomulikult oleme valmis ka meie arutama ja kaaluma, aga see on omaette teema, miks peaks Eesti maksumaksja hakkama kinni maksma börsi spekuleerimisi või kogu ahelas teenitavaid kasumeid, miks Eesti maksumaksja peaks hinnalae kaudu seda kinni maksma? Rikas Norra riik võib seda teha, seda enam, et kogu tootmine on seal kohalike omavalitsuste või riigi käes. Aga me oleme valmis, kui see on ühisosa ühiskonnas, siis ka see on lahendus, igal juhul parem lahendus, kui see bürokraatlik täna toimiv, õieti mittetoimiv, toetuste taotlemise süsteem.

Ja lõpetuseks tänase avaldusega peaminister kinnitas, et valitsusel ei ole lahendusi selles kriisiolukorras. Neli kuud on möödas, inimesed on saanud alles taotlusi esitama hakata. Millal saadakse raha kätte, kuidas see kõik toimima hakkab, tulevikus me seda ei tea, täna ei ole see õnnestunult alanud ja valitsuses puudub üksmeel.

Keskerakond mängib ka kummalist mängu, iseenda ettepanekuid ei toeta, käibemaksu alandamist elektrile, küttele ja soojale. Nüüd arutatakse midagi justkui edasi, öeldakse, et meie ettepanekud on tagasi lükatud, aga nüüd oleme juba leidnud justkui ühisosa. See on näitemäng avalikkusele ja avalduste tegemine, et vaadake, kui häid ettepanekuid me oleme teinud, aga koalitsioonipartner kahjuks ei arvesta nendega. No see ei ole kriisiolukorras valitsuse vastutustundlik tegevus. Nii et ma kutsun üles siiski nii Keskerakonda kui Reformierakonda sisuliselt tegutsema, otsima kiireid lahendusi ja mitte tagasi lükkama opositsiooni poolt välja pakutud täiesti häid ja toimivaid lahendusi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga