Urmas Reinsalu: Euroopa Liit peab sanktsioonide küsimuses kiiresti tegutsema

Urmas Reinsalu EL-i mitteametlikul kohtumisel Barliinis. Foto: Saksa välisministeerium

Välisminister Urmas Reinsalu ütles täna (27.08.2020) Euroopa Liidu (EL) mitteametlikul kohtumisel Berliinis, et keskne isik Valgevenes aset leidva vägivalla ja võltsimiste korraldamises on Alaksandr Lukašenka.

Reinsalu sõnul peab EL-i Valgevene-suunaline poliitika olema jõuline ning tuleb pidada silmas, et meetmed ei kahjustaks tavakodanikke.

„Tuleb kokku leppida sanktsioonides Valgevenes valimiste võltsimise ja vägivalla eest vastutavate isikute suhtes ja neid esimesel võimalusel jõustada,“ sõnas Reinsalu. „Olukorra hoidmine tähelepanu keskmes nii Euroopa Liidus kui ka teistes rahvusvahelistes organisatsioonides on võtmeküsimus. Rõhk peab olema vägivalla ägenemise ärahoidmisel ja rahumeelse poliitilise lahenduse leidmisel, mille tulemuseks oleksid uued valimised.“

Reinsalu andis välisministritele ülevaate Eesti ja liitlaste tegevusest Valgevene küsimuse aruteludel ÜRO Julgeolekunõukogus.

Reinsalu rõhutas, et sealjuures on oluline toetada kodanikuühiskonna ja vaba ajakirjanduse toimimist Valgevenes. „Peame ühiselt nõudma, et Valgevene ametivõimud vabastaksid ebaseaduslikult vahistatud inimesed,“ kinnitas Reinsalu. „Euroopa Liidul, USA-l ja samameelsetel riikidel tuleb omavahel ühtlustada Valgevenet puudutavaid sõnumeid.“

Välisministrid arutasid võimalikku sanktsioonide alla pandavate isikute nimekirja ning leppisid kokku sanktsioonide kehtestamise menetluse jätkamises.

Vaata lühiintervjuud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga