Isamaa Aasta Ema on Piret Laikre

Oma abikaasaga on Isamaa Aasta Ema 2022 Piret Laikre muutnud pere ühes taktis laulvaks-mängivaks Laikrete perebändiks, kelle loomingut naudivad kümned tuhanded. Foto: Gerli Lehe

Tänasel rahvusvahelisel perepäeval kuulutati Perede Ühenduse ja Isamaa Naiskogu IREN eestvõttel Viimsi Vabaõhumuuseumis välja Isamaa Aasta Ema 2022. Aunimetus koos rahalise preemiaga 10 000 eurot omistati sedakorda muusik, pedagoog, Noodipanga asutajaliige, helilooja ja laulukirjutaja Piret Laikrele, kes on emaks seitsmele lapsele.

Isamaa perede ühenduse juhatuse esindaja Gerli Lehe alustas üritust Mitt Romney sõnadega: „Kogu maailma seadusandlus ja -aktid kokku ei suuda iialgi seda maailma paremini parandada kui emade ja isade armastavad südamed ja käed. Kui iga laps saaks uinuda tundes enda ümber perekonna armastust – oleks kogu maailm palju helgem ja parem paik.”

Isamaa naiskogu IREN esinaise Riina Solmani sõnul on emadus väärtus, mida tuleb tunnustada. „Tööalast väljapaistvust tuuakse sageli esile kui edukuse mõõdupuud. Ma ei saa aga nõustuda sellega, et see on peamine edukuse näitaja,“ lausus ta.

Solmani sõnul peame ühiskonnana senisest enam tunnustama ja väärtustama seda tööd ja vaeva, mida tehakse lapsevanemana laste kasvatamisel ja pere hoidmisel. „Otsustusõigus selle üle, kas ja mitu last saada peab olema naisel ja laiemalt perel endal ning me ei tohiks ühiskonnana tekitada olukorda, kus kodune pingutus ja hool on vähemtähtsad võrreldes tööalase karjääriga.“

Isamaa Asta Ema tiitlile esitati tänavu viis nominenti. Nendeks olid nelja lapse ema, ühiskonda nii kirjaniku kui õpetajana panustav Madli Zobel; samuti nelja lapse ema Liina Rohi, kelle perekonnas on omandatud väärtused, uskumused ja traditsioonid on need, mis meid terve elukaare kannavad.

Nominentide seas olid ka nelja lapse ema Mare Võting, kes tegutseb väikeettevõtjana, omades pagari- ja kondiitriäri. Lisaks on ta aktiivne koguduse liige ja pühapäevakooli juht. Nelja lapse ema Riina Lutsokert, kes tunnustusele esitati, on oma ettevõtlikkusega aga eeskujuks paljudele naistele. Täna on ta omandamas oma kolmandat kõrgharidust. Ta on nii ettevõtja, finantsjuht kui ka raamatupidaja oma kohvikuketis.

Aasta Ema laureaadi Piret Laikre kohta on laulja, muusik ja kirjanik Marek Sadam öelnud: „Ta kasvatab lapsi nagu laule ja laule nagu lapsi. Küll oleks maailm parim paik kui temasuguseid oleks rohkem. Õnneks on ta meil kordumatu.“

Tema tuttavad iseloomustavad teda kui armastavat ja lahket ema, kes on alati rõõmsameelne ja positiivne. Tal on alati lapse jaoks aega ja tahet viia täide laste unistusi ning anda edasi lastele ellu kaasa sügavamaid väärtusi. Ta on öelnud: “Pere edu on kõige suurem tunnustus, mis mind tõeliselt liigutab.“ Oma abikaasaga on ta muutnud pere ühes taktis laulvaks-mängivaks Laikrete perebändiks, kelle loomingut naudivad kümned tuhanded. Pere kõik lapsed mängivad kas mõnda pilli, laulavad või teevad mõlemat.

Aunimetuse Isamaa Aasta Ema väljaandmise eesmärk on väärtustada emadust ja lasterikkust. Väärtustades lasterikaste emade rolli, pöörame ühtlasi rohkem tähelepanu peredele, kui ühiskonna alustalale. Mida õnnelikumad, tugevamad ja suuremad on pered, seda kestvam on ühiskond. Isamaa Aasta Ema statuut: https://isamaa.ee/isamaa-aasta-ema/

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga