Jaanus Barkala soovib Otepää vallavanema toolile istudes jätkata olemasoleva meeskonnaga

Otepää vallavanemaks valitud Jaanus Barkala. Foto: Monika Otrokona

Otepää vallavolikogu 19. märtsil peetud istungil valiti uueks vallavanemaks senine vallavolikogu esimees Jaanus Barkala*, kes kogus salajasel hääletusel 12 volikoguliikme toetuse. Uus vallavanem astub ametisse 31. märtsil.

Vallavolikogu istungil, mis peeti eriolukorra tõttu Otepää kultuurimajas, esitati vallavanema kandidaatideks Jaanus Barkala (VL Ühinenud Kogukonnad) ja Kuldar Veere (Reformierakond). Salajasel hääletusel sai Jaanus Barkala Lõuna-Eesti Postimehe (LEPM) andmeil 12 ja tema vastaskandidaat Kuldar Veere neli häält.

Suuremat remonti vallavalitsuse töös pole vallavanema toolile istuval Jaanus Barkalal plaanis. „Volikogu esimehena on olnud ka minu suunata, kuidas meeskond töötab. Hetkel on vallavalitsus komplekteeritud selliselt, et saame üheskoos raskusi ületada ja igaüks suudab ka vastutust kanda,“ ütles Barkala.

Viimane täispikk töönädal vallavolikogu esimehena algas Jaanus Barkalale eriolukorrast tulenevalt enam kui töiselt. „Just analüüsisime eelarvekomisjoni esimehega reaalset olukorda. Otepääl on tegelikkus hetkel selline, et piirkonnale nii oluline talveperiood jäi sisuliselt vahele. Kuna kevad on meil alati olnud tühi aeg, siis selleks pole kellelgi suuri ootusi olnud. Seega pole paari kuu kestel ilmselt ka suuri tagasilööke. Suvi on seevastu Otepääl aktiivne aeg ja kui turistide osakaal, meil on väga palju rahvusvahelist turismi, mis toob siia sportlasi kõikjalt maailmast, jääb väikseks, siis on oodata tagasilööke. Samas on meil olemas suured tööstused. Täies mahus töötavad nii vineerivabrik kui ka fassaadikatteid, metallist ripplaesüsteeme ja lehtmetallist painutatud profiile tootev ning metallkatuselahendusi pakkuv AS Parmet. Põllumehi, kes kasutavad olulisel määral Ukraina tööjõudu, Otepää vallas ei ole või kui on, siis väga vähesel määral. Kindlasti saab aga valusalt pihta näiteks Pühajärve Puhkekodu, kus tavatseb vaba aega veeta palju soomlasi,“ selgitas Jaanus Barkala Eesti Uudistele Otepääl valitsevat olukorda ning lisas, et vaadates esimese kahe kuu laekumisi tulumaksu osas pole talv vallaeelarves erilisi tagasilööke andnud.

“Paljud suvilaomanikud on viiruse eest linnadest juba reaalselt maapakku tulnud. See omakorda võib kaasa tuua riigisisese viiruse leviku.”

Hetkel iseloomustavad Otepääd suhteliselt inimtühjad linnatänavad. Ometi pole inimesed veel pessimismi langenud, sest Valgamaal ja Lõuna-Tartumaal viirus veel eriti ei levi. „Küll aga on juba selge, et paljud suvilaomanikud on viiruse eest linnadest reaalselt maapakku tulnud. See omakorda võib kaasa tuua riigisisese viiruse leviku,“ nentis Barkala.

Vallavalitsus töötab suletud uste taga

Otepää Vallavalitsus töötab Barkala sõnul täistuuridel ning ükski oluline küsimus eriolukorra tõttu lahenduseta ei jää.

„Suurim koormus on kindlasti sotsiaalosakonnal. Abi peab jõudma iga inimeseni. Kõik need, kes praegu abi vajavad, on meil kaardistatud, aga abivajajaid võib kindlasti juurde tulla. Lastele ja vähekindlustatud peredele viime toidupakke. Oleme pakkunud ka sooja toitu, aga seni on sellest võimalusest loobutud. Sotsiaaltöötajate koormust aitavad Otepää vallas vähendada nii kohalikud kultuuritöötajad, külavanemad kui ka vabatahtlikud. Meie kodanike ja valla taha ükski asi pidama ei jää, meil on piisavalt tahet kriis üle elada. Iga päev toob muutusi ja selleks peame valmis olema. Halba stsenaariumi me mõistagi ei soovi, aga vajadusel oleme valmis avama ka supiköögi, et keegi ei peaks tühja kõhtu kannata“ sedastas Barkala.

Tõsi, seda lootust, et iga vallakodanik pääseb igal hetkel oma muret vahetult ametnikule kurtma, pole eriolukorra väljakuulutamisest ka Otepääl. „Ametnikud on küll vallamajas kohal, kuid töötavad suletud uste taga. Kohtumised nendega toimuvad eelneval kokkuleppel ning võimalusel välitingimustes. Igal juhul teeme kõik endast oleneva, et riskikäitumist vallavalitsuse ruumides mitte lubada. Desinfitseerimisseadmed on olemas, usume, et saame hakkama.“

* Jaanus Barkala on olnud aastatel 1997-1999 Otepää linnavolikogu esimees ning 2002-2005 Otepää vallavolikogu esimees. Ta on lõpetanud Otepää gümnaasiumi ja 2005. aastal Tallinna ülikooli õigusteaduskonna magistrikraadiga. Ta on olnud mitmete asutuste nõukogude liige, asutanud Sokka puhkekeskuse ning töötanud City Motors direktorina aastatel 2006-2010.

Hetkel tegutseb ta eraettevõtluses. Jaanus Barkala on olnud aktiivne kaitseliitlane – 1992. aastal lõpetas ta Kaitsejõudude Peastaabi ohvitseride kooli II lennu ja talle omistati ohvitseri auaste. 1996. aastast on ta Kaitseliidu Valgamaa maleva pealiku abi. Jaanus Barkala on AS Otepää Veevärk nõukogu esimees. 2017. aastal valiti ta ühinenud Otepää vallavolikogu esimeheks.

Allikas: LEPM

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga