e-rahvastikuregistri pakutav uus teenus on kiiresti omaks võetud

Rahvastikuminister Riina Solman rõõmustab, et noored lastevanemad võtsid uue e-teenuse kiiresti omaks. Foto: Eesti Uudised

Siseministeeriumi rahvastiku toimingute osakonna andmetel registreeriti veebruaris Eesti perekonnaseisuasutustes kokku 955 sündi, neist 477 tütarlast ja 478 poisslast.

Kaksikuid registreeriti veebruaris 19 paari, neist kuus paari poisse, kaheksa paari tüdrukuid ja viis segapaari. Tallinnas registreeriti 317 sündi, Harjumaal 143, Hiiumaal 3, Ida-Virumaal 54, Jõgevamaal 10, Järvamaal 21, Läänemaal 9, Lääne-Virumaal 50, Põlvamaal 21, Pärnumaal 51, Raplamaal 23, Saaremaal 24, Tartumaal 159, Valgamaal 19, Viljandimaal 30 ja Võrumaal 21 lapse sünd.

Seoses koroonaviiruse levikuga avati e-rahvastikuregistris uus teenus, mis võimaldab registreerida lapse sünni kodust lahkumata ning see võeti kohe esimesel päeval omaks.

„19. märtsil avanes e-rahvastikuregistris uus teenus, mis võimaldab registreerida lapse sünni kodust lahkumata. Uut teenust kasutati selle avamise päeval koguni 96 sünni registreerimiseks. Tegemist on praeguse koroonaviiruse puhangu tõttu planeeritust kiiremini valminud e-teenusega. Rõõm on näha, et noored vanemad on selle võimaluse juba omaks võtnud ja üles leidnud,“ kommenteeris rahvastikuminister Riina Solman.

„Lapse sünniga tekib perele palju uusi kohustusi ja uue ilmakodanikuga harjumisel vajab pere rahu ja tuge, mitte asjaajamisest tulenevat pinget. Koroonaviirusest tingitud eriolukorras on eriti oluline vältida üleliigseid inimkontakte. Seetõttu on mul erakordselt hea meel, et nüüd saavad kõik lapsevanemad, ka need kes ametlikus abielus ei ole, oma lapse sünni kodust lahkumata e-rahvastikuregistris registreerida,” selgitas rahvastikuminister Riina Solman.

Siseministeeriumi rahvastiku toimingute osakonna juhataja Enel Pungas nentis, et riikliku eriolukorra tõttu oli vajalik kiirendada sünni elektroonselt registreerimise võimaluse kasutuselevõttu ning algselt märtsi lõppu planeeritud arendusega said arendajad hakkama märgatavalt varem. Eriolukorras palub siseministeerium vastsündinute vanematel tungivalt kasutada sünni registreerimiseks e-teenust, et vältida asutustes käimist ja nakatumist.

„Eesti on täiesti ainulaadne e-riik, sest teadaolevalt kusagil mujal maailmas ei saa värsked lapsevanemad oma lapse sündi registreerida ja talle ametlikult nime panna kodust lahkumata, näiteks rahuliku südamega värske ilmakodaniku kõrval diivanil pikutades,“ tõdes siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskuse arendusvaldkonna juht Jaan Kask pärast uue e-teenuse kasutuselevõttu. „Eriti oluline on see aga tänaste sündmuste valguses, kus iga inimese tervis ja turvalisus on esmatähtis ning võimalus kasutada e-teenuseid väga oluline. Just läbi selliste oluliste ja suure mõjuga arenduste on võimalik iga kodaniku elu muuta mugavamaks ja turvalisemaks,“ lisas Kask.

Populaarsed nimed, maagilised kuupäevad ja abiellumine

Veebruaris olid populaarsemad eesnimed tüdrukutele Sofia (9), Elisabeth, Laura, Marta, Mia (6), Amelia, Anna, Eva, Saara ja Saskia (5). Poistele pandi enim nimeks Sander (7), Jakob, Keron (6), Damir, Henri, Hugo, Kaspar ja Robin (5).

Eelmisel kuul sõlmiti 548 abielu, neist 64 notarite ja 24 vaimulike poolt. Lahutati 193 abielu, neist 42 notarite poolt. Veebruaris registreeriti 1265 surma.

Rahvastikuminister Riina Solman põhjendas suurt abielude registreerimise tõusu ilusate kuupäevadega, mis veebruaris olid. „Soovin kõigile vastabiellunud paaridele kestvat armastust ja üksmeelt. Usun, et olenemata abiellumise kuupäevast on tegemist olulise sammuga, kus inimesed oma elu ametlikult ühte seovad. Ilus kuupäev on selle sammu astujate arvu võrreldes eelmise aasta veebruariga kahekordistanud. Selle üle saab ainult heameelt tunda. Seda enam, et veebruaris abiellunutel oli võimalus ka suureks pulmapeoks. Eriolukorras seda võimalust praegu enam pole,“ kommenteeris rahvastikuminister Solman.

Uus nimi anti veebruaris 118 inimesele, neist eesnimi 36, perekonnanimi 71 ning ees- ja perekonnanimi 11 inimesele. Nimevahetajate hulgas oli 83 naist ja 35 meest.

Eelmisel aastal samal ajal registreeriti 989 sündi, 1279 surma, 299 abielu, 190 abielulahutust ja 155 inimesele anti uus nimi.

Rahvastikuminister vastutab rahvastiku- ja perepoliitika kujundamise, üleilmse eestluse edendamise, rahvastikutoimingute koordineerimise, uussisserändajate kohanemise ning usuasjade ja kodanikuühiskonna arengu eest. Rahvastikuministri eesmärgiks on rahva kestlikkus ja areng. Riina Solman on rahvastikuminister 29. aprillist 2019.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga