ÜRO rändeleppe vastasel meeleavaldusel toimunud provokatsioonis osalenud Florian Hartleb nõuab selle kajastamise eest nüüd kahjutasu. Pildil Florian Hartleb ja Mats Õun. FOTO: MIHKEL MARIPUU/EESTI MEEDIA

Kahe hiljutise provokatsiooniga avalikkuse kriitika alla sattunud Eesti 200 on oma toetust kaotamas, näitavad neljapäeval Postimehes avaldatud EMORi küsitluse tulemused. Kui üldiselt olid erakondade toetusreitingud detsembrikuu tulemustega sarnased, siis Eesti 200 toetus on kukkunud viiendiku võrra 8,2%lt 6,6%ni.

Nende reiting on langenud ilmselt ÜRO rändeleppe vastasel meeleavaldusel korraldatud provokatsiooni tulemusena, kus Eesti 200 liikmed tülitsesid nö Odini sõdalastega, kaasates konflikti oma väikelapse. Nende järgmine provokatsioon rahvustevahelist vaenu õhutavate plakatite ülesriputamisega toimus küsitlusega samal ajal ja pole seetõttu reitingule veel mõju avaldanud. Võib eeldada, et Eesti 200 langus jätkub ka järgmises reitingus.

Kõigi vastajate hulgas oli Reformierakonna toetus jaanuaris 24,4 protsenti, Keskerakonnal 23,3 protsenti, EKRE-l 20,2 protsenti ja SDE-l 11,8 protsenti. Viies oli erakond Isamaa 8 protsendiga ning kuues Eesti200, mida toetas 6,6 protsenti. Eestimaa Roheliste toetus oli jaanuaris 3,3 protsenti, Vabaerakonnal 1,4 protsenti ja Elurikkuse Erakonnal 0,5 protsenti.

Eestlaste hulgas on populaarseim Reformierakond ning venelastest eelistab jätkuvalt ligi kaks kolmandikku Keskerakonda, selgus BNS-i ja Postimehe tellitud uuringufirma Kantar Emor jaanuari algul läbiviidud küsitlusest.

Reformierakonda toetas 28,4% eestikeelsetest valijatest, teisel kohal püsib Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) reitinguga 24,2%. Edasi on eestlaste hulgas toetusreitingute vahed väga väikesed: kolmandal positsioonil on Keskerakond 12,9%, neljandal SDE 12,7% ja viiendal Isamaa 9,5% toetusega. Eesti200 toetas 6,1% eestlastes, rohelisi toetas 3,2 ja Vaberakonda 1,5%.

Venelaste seas oli Keskerakonna toetus 64,8% ja siis tuli tükk tühja maad. Eesti200 pooldas 8,5% venekeelseid valijaid, Reformierakonda eelistas 8,1% ja sotse 7,8%. Venekeelsete valijate toetus EKRE-le ulatub 4,2%ni, rohelistele 3,8 % ja Isamaale 1,9%.

Kuivõrd EMOR eemaldab oma küsitluse tulemustest “Ei tea” vastused, siis võib praeguse seisuga prognoosida, et järgmises Riigikogus on kindlasti esindatud viis erakonda: Keskerakond, Reformierakond, EKRE, SDE ja Isamaa. Teised kas maadlevad künnisega või jäävad sellele selgelt alla.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga