Hea uudis ettevõtjatele, kes on nii kingituste kui annetustega toetanud Kuressaare haiglat

Aivar Koka sõnul tuleb tagada, et lisaeelarve kaudu toetusteks eraldatavate vahendite kasutamine ja eraldamine oleks selge, läbipaistev ja võrdsetel alustel ning avalikkusele ka arusaadav. Foto: Aivar Koka erakogu

Riigikogu rahanduskomisjon menetles täna, 9. aprillil 2020. aasta lisaeelarve eelnõule tehtud muudatusettepanekuid. Muu hulgas otsustati tulumaksust vabastada 12. märtsist 1. juulini Eesti riigi- või kohaliku omavalitsuse üksuse asutusele, hoolekandeasutusele või Eestis asuva haigla pidajale heategevuslikul eesmärgil tehtud kingitused ja annetused.

Rahanduskomisjoni esimehe Aivar Koka (Isamaa) sõnul on mitmed äriühingud pakkunud eelkõige Kuressaare haiglale rahalist toetust või abi vajaliku meditsiinivarustuse nagu maskid jm sarnase soetamiseks. „Tavaolukorras on võimalik teha maksuvabalt annetusi Maksu- ja Tolliameti peetavasse tulumaksusoodustusega mittetulundusühingute ja sihtasutuste nimekirja kantud ühingule, mis tegutseb avalikes huvides ja on heategevuslik, ent nimekirja ei kanta äriühinguid,“ selgitab Kokk probleemi tagamaad. Rahanduskomisjoni tänane otsus on Koka sõnul hea uudis ennekõike neile ettevõtjatele, kes on viimastel nädalatel nii kingituste kui ka annetustega toetanud Kuressaare haiglat.

Komisjon vaatas oma istungil läbi fraktsioonidelt ja saadikutelt laekunud muudatusettepanekud ja nende katteallikad ning tegi oma muudatusettepanekud lisaeelarve eelnõu muutmiseks ja täiendamiseks.

Aivar Kokk täpsustab, et ühe muudatusena antakse Kredexile võimalus väljastada elamumajanduse rekonstrueerimiseks mõeldud laene. Laenude kättesaadavuse parandamine leevendab laenuraha piiratud kättesaadavusest tingitud turutõrget näiteks korteriühistutele, mis asuvad maakonnakeskustest väljaspool ja ei saa kommertspankadest oma korterelamu rekonstrueerimiseks laenu.

„Samuti vabastasime üheks aastaks kõik Eesti sadamatesse või sadama reidile sisenevad laevad veeteetasu maksmisest. Eesmärk on eelkõige toetada rahvusvahelise meretranspordi jätkumist läbi Eesti sadamate ning võimalusel motiveerida kaubasaatjaid suunama oma kaubavoogusid läbi Eesti sadamate. Muutsime ka kogumispensioni seadust selliselt, et 1961. aastal või hiljem sündinud isikule eraldatakse riigieelarvest kohustusliku kogumispensioni sissemaksete tegemiseks aastatel 2023 ja 2024 täiendavalt tema 2020. aasta 1. juulist kuni 2021. aasta 31. augustini tasutud maksete kahekordne summa. Summat korrutatakse kõigi kohustuslike pensionifondide keskmise osakute puhasväärtuse kasvuga perioodil 2020. aasta 1. juulist kuni 2022. aasta 31. detsembrini,“ täpsustab Kokk.

Lisaeelarve menetlus jätkub Riigikogus seaduse teise lugemisega esmaspäeval, 13. aprillil, kolmas lugemine on kavas 15. aprillil.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga