Rahvastikuminister: juhised nakatumise vältimiseks on kirikutele jõulude eel hädavajalikud

Jumalateenistustel tuleb minimeerida lähikontakte teiste vaimulike, koguduse liikmete ja töötegijate vahel ning ühiste armulauatarvikute (karikas, lusikas jm) kasutamisest tuleb hoiduda. Foto: Aare Lepaste

Erialaasjatundjad on välja töötanud detailsed käitumisjuhised avalike jumalateenistuste ja teiste avalike usuliste talituste läbiviimiseks ja neil osalemiseks, et aidata vältida koroonaviiruse levimise riski. Rahvastikuminister Riina Solmani sõnul näitab see riigiasutuste ja usuühenduste head koostööd, et tagada selgus ja kindlustunne ühistes arusaamades riski vähendamiseks enne saabuvaid jõulupühi, kus kirikutest on tavapärasest rohkem rahvast.

„Sellest on suur abi, et meil on nüüd usulistele ühendustele ja kogudustele valminud eluliselt vajalik ja konkreetne abimaterjal,“ ütles Riina Solman. Tema hinnangul on oluline, et nende materjalide valmimisse olid kaasatud nii terviseametnikud, meedikud kui kirikud ise. Juhend on saadetud kõikidele usuühendustele ja kogudustele.

Rahvastikuminister soovitab endiselt kõigil võimalusel pühadeaegset teenistust raadiost, televisioonist või internetist jälgida. „Kirikud on autonoomsed ja me ei saa ühtki kogudust kohustada rahvarohkeid jõulujumalateenistusi ära jätma, kuigi tean, et mõneski koguduses on see just nii otsustatud,“ märkis minister.

Mõned kogudused on 24. detsembri teenistuse asendatud mitme tunni jooksul kirikuhoone lahtiolekuga ning sobiva jõulumuusika pakkumisega, et inimesed hajutatumalt kirikust läbi astuda saaksid. Osad kirikud korraldavad mitu jumalateenistust päevas mitmetunniste vahedega, kasutades teenistusele eelregistreerimist. Kirikud on kaasanud ka vabatahtlikke, kes tuletavad inimestele maskikandmise kohustust meelde ja abistavad neid, kes vajavad suunamist desinfitseerimisvahendi või vabade kohtade juurde.

Rahvastikuminister rõhutab, et valitsus on otsustanud jätta kirikud avatuks vaid juhul, kui seal täidetakse kõiki piirangutest tulenevaid reegleid.

Politsei ja Terviseamet teevad jätkuvalt kontrollkäike kõigisse avalikesse ruumidesse, kus inimesed võivad koguneda, sh kirikutesse, et tagada reeglitest kinnipidamine. Praegune pilt näitab, et enamustes kirikutes ka reegleid järgitakse. Riina Solmani sõnul kavatseb ta isiklikult suhelda nendega kogudustega, kus piirangutest kinnipidamisega on olnud probleeme.

„Soovime kõik, et pühad tuleksid rahulikud ja ilusad, seekord ennekõike oma väikeses pereringis ja soovitavalt kodus,“ märkis Riina Solman.

Loe juhist siit

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga