Välisminister Reinsalu väärtustab Põhjala ja Balti riikide koostööd COVID-pandeemia ajal kõrgelt

Urmas Reinsalu tõdes Põhjamaade ja Balti riikide välisministrite videokohtumisel, et aasta 2020 on olnud koroonaviiruse leviku tõttu raske, kuid Põhja-Balti koostöö kohanes sellega aga kiiresti. Foto: välisministeerium

Välisminister Urmas Reinsalu juhtimisel toimus 18. detsembril Põhjamaade ja Balti riikide (NB8) välisministrite videokohtumine, mille raames arutati koostööd COVID-19 vastu võitlemises, olukorda Valgevenes ja transatlantilisi suhteid ning võeti kokku Eesti NB8 koordinatsiooniaasta.

„Aasta 2020 on olnud koroonaviiruse leviku tõttu raske, Põhja-Balti koostöö kohanes sellega aga kiiresti, luues kriisi alguses tiheda ja tõhusa infovahetuse, konsulaarkoostöö süsteemi meie kodanike evakueerimiseks ning jätkates regulaarsete kohtumistega läbi aasta,“ sõnas välisminister Reinsalu. Ta kinnitas, et tihedat koostööd tuleb jätkata ka edaspidi, sealhulgas testide vastastikuse tunnustamise ja vaktsineerimise küsimustes.

Transatlantilistest suhetest rääkides tervitas välisminister Euroopa Liidu uue transatlantilise tegevuskava väljatöötamist. „Atlandi-ülene dialoog peab olema ambitsioonikas. Meie prioriteet peab olema eelkõige julgeolekukoostöö,“ rõhutas Reinsalu.

„Olukord Valgevenes on olnud üks oluline teema meie päevakorras nii Põhja-Balti koostöös kui ka ELis laiemalt. Ühiselt peame jätkama pingutusi Valgevene rahva vabaduse nimel,“ ütles välisminister. „EL-i sanktsioonipoliitika on olnud Valgevene ühiskonnale signaaliks, et me ootame muutusi. Valgevene kodanikuühiskond vajab enam meie tuge,“ ütles välisminister.

Põhja-Balti välisministrid arutasid lisaks tulevikusuhteid Ühendkuningriigiga, inimõiguste küsimusi ning teisi piirkonnale olulisi teemasid.

Pandeemiale vaatamata kohtusid välisministrid kuus korda

Tehes kokkuvõtet 2020. aastal Eesti koordineeritud NB8 tegevuste peamistest tulemustest, tõi minister Reinsalu välja COVID-19 pandeemia kiuste jätkunud harjumuspäraselt tiheda koostöö eri valdkondades. Välisministrite tasemel kohtuti peamiselt virtuaalselt kuus korda, jätkusid ka tihedad kontaktid eksperttasandil. Esmakordselt toimusid NB8 välisministrite küberõppus, NB8 kliimasaadikute kohtumine ning NB8 noorte keskkonnateemalised taibutalgud. Sel aastal tähistati ka NB8 koostööformaadi 30. aastapäeva.

Eesti NB8 koordinatsiooniaasta prioriteedid olid regionaalne julgeolek, sealhulgas idapartnerlus, transatlantilised suhted, küberkoostöö, ühendatus, sealhulgas regionaalsed energia- ja transpordiprojektid, ning digikoostöö, kliimamuutused ja keskkonnaküsimused, kultuuri- ja tervishoiualane koostöö.

2021. aastal koordineerib NB8 formaadi tööd Soome. Soome välisminister Pekka Haavisto ütles Soome plaane tutvustades, et 2021. aastal on NB8 koostöös muude teemade seas kavas keskenduda pandeemia mõjude vähendamisele regioonis ja kliimaküsimustele.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga