Isamaa fraktsioon esitas 15. detsembril peetud Riigikogu istungil vabariigi valitsuse seaduse muutmise seaduse eelnõu, mille eesmärk on lõpetada haridus- ja teadusministeeriumi (HTM) varjatud kolimine Tallinnasse ning säilitada ministeeriumi asukohana Tartu.
„Haridus- ja teadusministeeriumi hiiliv tagasi kolimine Tallinnasse ei ole Eesti regionaalpoliitikat arvestades aus ega mõistlik. See on juba pikaajaline protsess, kus HTM-i juhtkond läbi erinevate sammude soodustab töökohtade kolimist Tartust taas Tallinnasse ning kui muud lahendused ei aita tuleb asuda muutma seadust,“ ütles eelnõu üle andnud Riigikogu liige Üllar Saaremäe.
Isamaa fraktsioon on HTM-i kolimisega seonduvalt esitanud arupärimise ka haridus- ja teadusminister Liina Kersnale. Riigikogu liige Raivo Tamm ütles arupärimist üle andes, et HTM-i töökohtade viimine Tallinna on risti vastupidine sellele, mida valitsus on lubanud. Valitsuse tegevuskavas seisab nimelt selgelt, et riigi palgalisi töökohti viiakse Tallinnast välja, kuid nüüd, haridusministeeriumi näitel, viiakse neid Tallinnasse tagasi.
Teadaolevalt on praeguseks töötajaid Tallinnas ja Tartus enam-vähem pooleks: Tartus on ametis 162 ja pealinnas 133 inimest. Juhtivad ametnikud töötavad samuti Tallinnas.
Postimees kirjutas nädal tagasi, et esimest korda on haridusministeerium jõudnud seisu, kus ministeeriumi tippjuhtkond (minister, kantsler, asekantslerid) asuvad Tallinnas. Tartu Postimees aga vahendas, et Tartu Ülikooli ja Eesti Maaülikooli juhtkond näevad säärases liikumises ohtu ministeeriumi ülikoolilinnast kadumisele.
Haridusministeeriumi kolimise otsustas ja kiitis heaks Vabariigi Valitsus 2000. aastal toonase haridusministri Tõnis Lukase eestvedamisel. Tartusse kolimise otsus langetati ühelt poolt regionaalpoliitilistel põhjustel, teisalt seetõttu, et Tartu on Eesti haridus- ja teaduselu pealinn.