Vaata videot: EPP kongressil kuulutatakse välja Manfred Weberi ülekaalukas võit

Isamaa eurosaadik Tunne Kelam ja EPP uus liider Manfred Weber on pikaajalised kolleegid.

Euroopa konservatiivseid erakondi ühendav Euroopa Rahvapartei (EPP) valis oma kongressil Helsingis ülekaalukalt Saksa europarlamendisaadiku Manfred Weberi oma juhiks Euroopa Parlamendi valimistele. Nn Spitzenkandidat‘ i Manfred Weber sai lõpphääletusel 79,2 protsendi delegaatide toetuse. Tema vastaskandidaat, Soome ekspeaminister Alexander Stubb kogus 20 protsenti häältest. Mitmed juhtivad Euroopa konservatiivid nagu näiteks Saksa kantsler Angela Merkel olid juba varem teatanud, et toetavad valimistel Weberit. Stubbi toetasid peamiselt Põhjamaade delegaadid.

Weberist saab ka EPP kandidaat Euroopa Komisjoni juhi kohale. Kuivõrd EPP on ilmselt ka järgmises europarlamendis suurim fraktsioon, siis suure tõenäosusega võibki Weberist saada Euroopa Komisjoni juht. Praegu on EPP positsioon nii tugev, et rahvapartei esindajad täidavad kolme Euroopa tipp-poliitika ametit: Luksemburgi endine peaminister Jean Claude Juncker on Euroopa Komisjoni juht, poolakas Donald Tusk on Euroopa Ülemkogu eesistuja ja itaallane Antonio Tajani on Euroopa Parlamendi president.

Eestist kuulub ainsana EPP fraktsiooni Isamaa erakond. Helsingis olid Isamaa delegaatidena uut juhti valimas Helir-Valdor Seeder, Mart Luik, Kadri Kopli, Veiko Lukmann ja Tunne Kelam, kes on Weberi hea tuttav ja kolleeg Europarlamendis.

Vaata väljakuulutamise videot siit.

IMG_0212

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga