Valitsus otsustas anda Narva Aleksandri kiriku ehitustöödeks ligi 850 000 eurot

Narva Aleksandri kirik FOTO: MIHKEL MARIPUU/POSTIMEES

Valitsus otsustas neljapäevasel istungil eraldada siseministeeriumile Narva Aleksandri kiriku ehitustöödeks ette 844 000 eurot. Lisaks otsustati eraldada omandireformi reservfondist ehitismälestiste korrastamiseks 1 miljon eurot.

„Narva Aleksandri kirikuhoone on oluline objekt nii kohalikule kultuuri- kui ka kirikuelule. Kirikuhoone saali remonditööd on vajalikud, et see taas inimestele avada – näitusteks, kontsertideks ja jumalateenistusteks. Kiriku töö on täna koondunud torni, kuna Päästeamet on keelanud avalike ürituste korraldamise kiriku saalis, kuni pole kõrvaldatud varisemisohud ehitises ning tagatud hoonest ohutu evakuatsioon. Mitmete renoveerimistöödega on vaja alustada niipea, kui võimalik, et kiriku olukord veel ei halveneks,” sõnas rahvastikuminister Riina Solman

Lisaks otsustas valitsus eraldada valitsuse omandireformi reservfondist ehitismälestiste korrastamiseks 1 miljon eurot.

Nõukogude repressioonide tulemusena sundvõõrandati 1940. aastatel omanikelt rahvuskultuuri seisukohalt olulisi objekte, mis olid juba sel ajal muinsuskaitse all või on tunnistatud ehitismälestiseks hiljem. Toetust hoonele saab taotleda mälestise omanik või valdaja ning mälestis ei pea endiselt kuuluma sellele isikule, kellele objekt omal ajal tagastati, teatas kultuuriministeerium. 

“Kunagised ega mõnel juhul ka uued omanikud pole saanud neid hooneid järjepidevalt majandada ega heaperemehelikult hooldada, mistõttu nõuab nende objektide korrastamine märkimisväärseid investeeringuid. Ühise ajaloopärandi säilitamisel on õiglane omanikke toetada ja tänase otsusega on selleks riigipoolset raha tunduvalt rohkem,” ütles kultuuriminister Tõnis Lukas. 

Tingimustes on seekord rõhuasetus hoonetel väljaspool Harjumaad, Tallinna ja Tartut. “Soovime ehitusmälestiste korda tegemist toetada ühtlaselt üle Eesti ning laiendada võimalusi kõikidele piirkondadele ka väljaspool suuri tõmbekeskusi. Seetõttu oleme ettevõtmise teinud eriti soodsaks maapiirkondade jaoks,” rõhutas riigihalduse minister Jaak Aab.

Raha eraldatakse valitsuse omandireformi reservfondist kultuuriministeeriumile ning toetust saab taotleda muinsuskaitseametist.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga