Uuring: Eesti inimeste töö- ja hariduskäik on Euroopas üks pikimaid

Foto on Illustreeriv

Eesti inimestel vanuses 50 ja enam on võrreldes teiste Euroopa riikidega olnud pikem hariduskäik ning töökarjäär, selgub üleeuroopalise kesk- ja vanemaealiste uuringu SHARE tulemustest.

Tallinna Ülikooli Eesti demograafia keskuse teaduri Liili Abuladze sõnul on uuringu huvitav ja üllatav tulemus, et Eesti inimeste haridus- ja töökarjäär on üks pikimaid Euroopas, kuid samas perega veedetud aeg on olnud üks väiksemaid, edastas Tallinna Ülikool. Nende tulemuste järgi on Eesti sarnane teiste Põhjamaa riikidega.

„Ma arvan, et eestlased on kindlasti väga töökad. Lisaks on teistes riikides pikemat aega olnud institutsionaalsed või poliitilised meetmed, eriti Lääne- ja Põhja-Euroopa riikides, mille järgi on võimalik varem pensionile minna ja seejuures piisavalt hästi ära elada,“ selgitab Abuladze.

Ta lisab, et teistes riikides on vanema põlvkonna naised tunduvalt rohkem lastega kodus olnud kui Eestis. Näiteks paljudes Lääne-Euroopa riikides on naised jäänud koju pärast laste saamist või töötavad osalise tööajaga.

Kogumik keskendub kolmele teemale: kesk- ja vanemaealiste tervis, sotsiaalne keskkond ning sotsiaal-majanduslik staatus. Äsjailmunud raamat põhineb 6. ja 7.uuringulainel. Teos annab ülevaate 38 lühiuurimusest tervise ja sotsiaal-majandusliku seisundi seoste kohta.

Värsketest uuringutulemustest ilmneb, et sotsiaalne võrgustik ja kognitiivne võimekus on omavahel tihedalt seotud. Lisaks toituvad umbes 30 protsenti Eesti vanemaealistest ebatervislikult ning ei tarbi puu- ja köögivilju igapäevaselt.

„Üksi elavad vanemaealised inimesed Eestis on ebatervislikuma toitumisega kui leibkonnas teistega koos elavad inimesed. Seega teiste inimestega koos elamine võib mõjutada inimeste tervisekäitumist,“ ültes Abuladze.

Mitmetes värske kogumiku artiklites on sündmusloolised andmed 7. lainest, et analüüsida näiteks isiksuse kujunemise rolli lapsepõlves ning selle mõju avaldumist hilisemas eas, terviselõhesid elukaare vaates seoses hariduse ja sissetulekutega, töökarjääride kirjeldusi, sotsiaalseid muutusi uuemates EL riikides ning viimase majandussurutise mõjusid.

SHARE on üleeuroopaline vanemaealist rahvastikku hõlmav küsitlusuuring, mis keskendub individuaalsele vananemisprotsessile ja seda mõjutavate põhjuslike seoste uurimisele. Eestist osales 7. uuringulaines ligi 7000 inimest. 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga