Urmas Reinsalu Inimõiguste Nõukogule: seisame Valgevene inimeste eest väsimatult

Välisminister Urmas Reinsalu ÜRO Inimõiguste Nõukogu arutelul. Foto: välisministeerium

Välisminister Urmas Reinsalu osales 4. detsembril videosõnavõtuga ÜRO Inimõiguste Nõukogu arutelul inimõiguste olukorrast Valgevenes. Arutelul andis ülevaate ÜRO inimõiguste ülemvolinik Michelle Bachelet.

Välisministri sõnul ei viita miski sellele, et ametivõimud uurivad augusti keskpaigast esitatud tuhandeid teateid politseivägivalla kohta või meeleavaldajate tapmisi, kellest viimane oli 31-aastane Raman Bandarenka. „Pea neli kuud järjest ootame igal pühapäeval hinge kinni hoides uudiseid Valgevenest. Oleme solidaarsed nende julgete meeleavaldajatega, kes seisavad oma õiguste ja väärtuste ning oma riigi demokraatliku tuleviku eest,“ ütles Reinsalu.

Välisminister väljendas muret, et olukord Valgevenes on halvenemas. „Ametivõimud jätkavad rahumeelsete meeleavalduste vägivaldset mahasurumist ja teevad seda üha ägedamalt,“ sõnas Reinsalu.

Täpselt nagu Valgevene inimesed ei väsi seismast oma põhiliste inimõiguste eest ja astumast vastu vägivallale, peab ka rahvusvaheline kogukond hoidma Valgevenes toimuva fookuses, jälgima olukorda tähelepanelikult ja tegutsema.

Jätkuvad repressioonid ajakirjanike vastu. Augustist alates on Valgevene Ajakirjanike Ühenduse sõnul kinni peetud umbes 400 ajakirjanikku, arestikambris on viibinud 77, kriminaaljuurdlust on alustatud kaheksa ajakirjaniku suhtes ning blokeeritud on 73 sõltumatut meediaväljaannet. Interneti väljalülitamine meeleavalduste ajal on jätkunud. Reinsalu tõi oma ettekandes välja ka juhtumid, kus meelevaldustel osalenud õppejõud ja tudengid heidetakse välja ülikoolidest ning viimaseid sunnitakse sõjaväeteenistusse.

Välisminister lubas, et Eesti jätkab rahvusvahelise üldsuse tähelepanu juhtimist Valgevenes toimuvale. „Täpselt nagu Valgevene inimesed ei väsi seismast oma põhiliste inimõiguste eest ja astumast vastu vägivallale, peab ka rahvusvaheline kogukond hoidma Valgevenes toimuva fookuses, jälgima olukorda tähelepanelikult ja tegutsema. Peame üheskoos tagama selle, et Valgevene inimestele antakse hääl. Peame tõstatama selle küsimuse igas võimalikus kohas,” ütles Reinsalu.

Ta tõi näiteks Eesti ja teiste riikide tegevuse OSCE niinimetatud Moskva mehhanismi raames valminud sõltumatu raporti tutvustamisel Julgeolekunõukogus 11. novembril ja ÜRO-s laiemalt 2. detsembril. Rahvusvahelise õiguse professori Wolfgang Benedeki koostatud raport tõendab Valgevene valimiste võltsimist ja rahumeelsete meeleavaldajate inimõiguste ulatuslikku rikkumist.

Kommentaarid artiklile “Urmas Reinsalu Inimõiguste Nõukogule: seisame Valgevene inimeste eest väsimatult

 • 17. juuli 2021 kell 14:09
  Permalink

  Fikral reklam ve tanıtım olarak blog yazınızı takdir ediyoruz. Çok başarılı.

  Vasta
 • 11. jaan. 2021 kell 21:25
  Permalink

  Your lower body should be the focus of your stretching exercises. Robena Pepe Newman

  Vasta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga