Tõnis Lukase sõnul algatatakse kultuuriasutustele taas kriisipakett

Kultuuriminister Tõnis Lukase sõnul on Eesti ka uute piirangutega Euroopas konkurentsitult kõige lahtisema kultuurieluga riik. Foto: Eesti Uudised

Kultuuriministeeriumil on kavas uute piirangutega kaasnev kultuuriasutuste sissetulekute langus taas kompenseerida, ütles kultuuriminister Tõnis Lukas “Esimeses stuudios”.

Ministri sõnul tähendab 50 protsendi piirang saalides näiteks Tallinna suurtele teatritele, et sama palju langeb ka omatulu. Riik oma toetust samas ei vähenda, mis tagab teatritele vähemalt selle tulu. “Uue kitsenduste laine tarbeks on kultuuriministeeriumil rehkendused olemas ja algatan uue kriisipaketi,“ ütles Lukas, kelle sõnul tuleb sissetulekute langus kompenseerida samamoodi nagu kevadel.

Teatavasti kinnitas valitsus novembril uued koroonaviiruse vastased meetmed. Muu hulgas hakkavad koroonaviiruse laia leviku tõttu kehtima ka uued piirarvud ning saalide täituvuse reeglid. Maksimaalne publiku arv statsionaarsete istekohtadega saalides on 28. novembrist 400, statsionaarsete kohtadeta saalides 250 inimest. Välitingimustes toimuvate ürituste publiku piirarv on 500 inimest. Tallinna, Harju- ning Ida-Virumaa puhul hakkab kehtima 50 protsendi täituvuse reegel ning publiku maksimaalne piirarv on samuti 400. Kõikjal kehtib nõue publikut saalivälisel alal hajutada, nii et liigutaks 2+2 põhimõttel.

Lukas märkis „Esimeses stuudios“, et mõistab nende pahameelt, kes osutavad, et teatri- ja kontserdisaalidest pole alguse saanud ükski viiruspuhang, ent ometi kehtestati seal külastajate arvu ja saalide täituvuse piirangud.

“Mina olen ka sellest kogu aeg rääkinud, et teatrites ja kontserditel nakatumist ei ole, see on turvaline. Samas peab ütlema, et ka uute piirangutega on Eesti Euroopas konkurentsitult kõige lahtisema kultuurieluga riik. Me oleme selles mõttes oaas. Inimesed käituvad hästi, seda tuleb tunnustada. Miks tuleb ikkagi natuke kinni keerata, on see, et me tahame üldist liikumist piirata, näiteks transpordis liikumist piirata, sest inimene peab ju üritusele kuidagi saabuma,” rääkis Lukas, kelle hinnangul ei teki kriisi tõttu kultuurivaldkonnas töötute armeed.

“Dramaatilist langust ei tule. Mis puudutab vabakutselisi, siis nende olukord on raske. Vaatame, kuhu kriis süveneb. Kui kriis süveneb, siis tuleb ka vabakutselistele täiendav kriisipakett välja pakkuda,” ütles Lukas ning lisas, et 25 miljonit eurot, mis oli kevadise kultuurivaldkonna kriisipaketi suurus, on tänaseks kas ära kulutatud või lepingutega kaetud.

Karmimate piirangute kohta märkis Lukas, et loomulikult on valitsuse laual ka kogu Eesti sulgemise variant, kuid seni on Eesti inimesed oma käitumisega tõestanud, et riiki pole vaja lukku panna.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga