Tunne Kelam: Taktikalised erinevused EL ja USA käitumises ei saa muuta mõlema poole põhimõttelist ühtekuuluvust

Euroopa Parlamendi väliskomisjon korraldas Brüsselis avaliku arutelu EL ja USA suhete hetkeseisu teemal seoses väliskomisjoni endise esimehe Elmar Broki valmiva samateemalise raportiga.  Arutelul osalesid endine Ameerika Ühendriikide suursaadik EL juures Anthony Gardner, Saksamaa Marshalli Fondi ning Euroopa välissuhete nõukogu eksperdid.

Euroopa Rahvapartei fraktsiooni esindav Tunne Kelam rõhutas oma sõnavõtus, et hoolimata uue USA presidendi erinevast stiilist ning paljudele ootamatutest algatustest ei saa unustada põhilist – USA ning EL on olnud ja on  jätkuvalt strateegilised liitlased ning sellele ainulaadsele liidusuhtele pole alternatiivi.

Taktikalised erimeelsused pole Tunne Kelami sõnul midagi uut ega ebatavalist – neid on Atlandi-üleste suhete ajaloos esinenud aastakümneid, seda isegi praegusest teravamates olukordades.

”Murettekitav on praeguses seisus pigem asjaolu, et arvukad poliitikud ja kommentaatorid ajavad taktikalised vastuolud ning liitlassuhete põhimõttelised alused segamini ning kipuvad Trumpi juhitud Ameerikas nägema pigem vastast kui loomulikku liitlast,” ütles Tunne Kelam.

Tunne Kelam reageeris Euroopa välissuhete nõukogu esineja Jeremy Shapiro ettekandes väljendatud üleskutsele, mille kohaselt EL riigid peaksid USA käitumise mõjutamiseks üritama taktikalise koostöö sõlmimist kolmandate riikidega nagu Hiina või isegi Venemaa.

”Tõeliselt ohtlik on selline segadus põhiorientiiride vallas, kui praeguse USA presidendi paika panemiseks kaalutakse koostööd ebademokraatlike režiimidega.  See on mitte üksnes eksitav, vaid ülimalt vastutustundetu ning põhiliste liitlaste koostööd lammutav,” tõdes Kelam.

Tunne Kelam tsiteeris NATO peasekretäri Jens Stoltenbergi, kelle hinnangul on kõik NATO liikmed oluliste probleemide osas ühel meelel ning kes rõhutab, et USA on pühendunud NATO tugevdamisele mitte üksnes sõnades, vaid tegudes. Stoltenbergi  sõnul on USA viimasel ajal suurendanud oma kaitsealast panust Euroopas kõigis valdkondades ning tõstnud kolmekordseks Euroopa heidutusalgatuse rahastamise, mille eesmärk on tugevdada Venemaa poolt ohustatud Ida-Euroopa NATO liikmete seisundit.

”Praeguses ebastabiilses rahvusvahelises olukorras, mida kasutavad oma huvides ja demokraatlike riikide nõrgestamiseks ära autoritaarsed ja äärmuslikud režiimid, on esmane vajadus keskenduda teemadele, mis meid ühendavad,” ütles Tunne Kelam.

Kelami sõnul on üks pakilisemaid koostöövaldkondi Atlandi-ülestes suhetes sanktsioonide koordineerimine ja ühtlustamine isikute suhtes, kes vastutavad agressiooni, rahvusvaheliste käitumisnormide rikkumise, kodanikuühiskonna mahasurumise ning rahapesu eest.   EL riikidel on ülim aeg järgida USAs ammu vastu võetud Magnitski-tüüpi nimekirju, mida Washington hiljuti tugevdas ja mis on suunatud mitte tavaliste inimeste, vaid kuritegevusega otseselt seotud poliitiliste ja majanduslike eliitide vastu.  Selline ühine  tegevus muudaks reaalselt praeguse sünget rahvusvahelist olukorda ning aitaks meid viljatu kriitika asemel keskenduda positiivsetele tegudele.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga