Tõniste: ministeeriumi analüüs näitab, et enamik valimislubadusi jääb täitmata

Foto: Scanpix/Konstantin Sednev / Eesti Meedia

Kommenteerides rahandusministeeriumi koostatud valimislubaduste analüüsi, ütles rahandusminister Toomas Tõniste, et enamik erakondade lubadusi jääb täitmata.

Suuremate lubajate lubadused maksavad kokku miljardeid. Sellist vaba raha riigieelarves ei ole. See tähendab, et nende ellu viimiseks tuleb makse tõsta või laenu võtta, selgitas rahandusminister. „Tõenäolisem on see, et enamikku lubadusi ellu ei viida ja valijad jäävad pika ninaga,“ lisas Tõniste.

„Kokkuvõttes tullakse valijatele nende enda rahaga kosja,“ lõpetas rahandusminister.

Analüüsi leiab siit: https://www.rahandusministeerium.ee/et/uudised/rahandusministeerium-avalikustas-valimislubaduste-analuusi-tulemused

Esmaspäeval avalikustas rahandusministeerium juba neljandat korda erakondade valimislubaduste mõju riigi eelarvele. Analüüsi tulemustest selgus, et kõige „heldema käega“ on EKRE ja Sotsiaaldemokraadid, kelle valimislubaduste hinnaks on 2,8 ja 2,5 miljardit eurot. Võrdluseks – 2019. aasta riigieelarve tulude maht oli 11,06 miljardit eurot. EKREle ja SDEle järgnevad Keskerakond ja Reformierakond, kelle lubaduste maksumuseks hinnati 1,5 ja 1,4 miljardit eurot.

Kõige realistlikuma programmiga paistab silma Isamaa, kelle lubaduste maksumuseks hindab Rahandusministeerium 700 miljonit eurot. Peamiseks kuluks on täiendav maksuvaba tulu alates esimesest lapsest, millest võidavad ka paljulapselised perekonnad. Lisaks veel eestikeelne haridusreform, õpetajate palgatõus ja teadusarenduse täiendav rahastamine. Kaitsekulutuste kasv 2,5% SKPst ja suuremate maanteede neljarealiseks ehitamine.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga