Euroopa Liidu juhid allkirjastasid Brexiti leppe, millel pole veel Briti parlamendi toetust

Suurbritannia peaministri Theresa May otsus Brexiti leppe hääletus edasi lükata tõi kaasa kolmapäevase usaldushääletuse. REUTERS/Dylan Martinez

Euroopa Liidu riigi- ja valitsusjuhid allkirjastasid pühapäeval Brüsselis ajaloolise Brexiti-leppe, mis Briti peaministri Theresa May sõnul toob tema riigile “helgema tuleviku”. May oponendi ütlevad, et sisuliselt lõppesid Brexiti läbirääkimised Suurbritannia kapitulatsiooniga.

27 riigi liidrid allkirjastasid leppe ning seejärel ühines nendega ka May, et märkida seda olulist verstaposti.

Lepe on 17 kuud kestnud raskete läbirääkimiste tulemus. Dokumendi allkirjastamine ei ole veel aga viimane samm.

Briti parlament peab selle heaks kiitma enne Ühendkuningriigi lahkumist EL-ist 2019. aasta 29. märtsil ning paljud saadikud on hoiatanud, et nad ei toeta seda. Theresa May valitsus on sattunud rünnaku alla kahelt poolt: tema tegevust ei toeta nii ELi jääda soovivad parlamendiliikmed kui ka nn Hard Brexiti toetajad, kelle arvates see on Suurbritanniale halb leping. May tõrjub seda kriitikat kinnitusega, et paremat pole võimalik ELilt välja kaubelda.

Euroopa Ülemkogu president Donald Tusk, kes on alati öelnud, et ta eelistaks Suurbritannia jäämist, märkis enne tippkohtumist, et “kellelgi pole põhjust olla rõõmus”, kui Brexit aset leiab.

Ta lisas samas, et kokku on lepitud tingimustes, mis leevendavad riske ja kaotusi, ning soovitas, et EL-i liidrid kirjutaksid leppele alla.

Euroopa Komisjoni juht Jean-Claude Juncker nimetas pühapäeval Euroopa Liidu ülemkogule saabudes Suurbritannia lahkumist “tragöödiaks”.

“Täna on kurb päev,” ütles Juncker ülemkogule saabudes ajakirjanikele. “Suurbritannia lahkumine ei ole põhjus rõõmustada ja tähistada, see on kurb hetk ja tragöödia.”

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga