Raivo Tamm pöördus kommunismiohvrite memoriaali kaitseks peaministri poole

Kommunismiohvrite memoriaal. Foto: Eesti Mälu Instituut

Riigikogu liige Raivo Tamm (Isamaa) pöördus seoses Maarjamäele kommunismiohvrite memoriaali kõrvale planeeritava jalgpallihalliga peaminister Kaja Kallase poole.

Raivo Tamm soovib peaministrilt teada, miks on vabariigi valitsus ja Tallinna Linnavalitsus taganenud möödunud aasta oktoobris sõlmitud kokkuleppest, mille kohaselt kommunismiohvrite memoriaali kõrvale jalgpallihalli ei rajata. „2020. aasta oktoobris toimus justiitsminister Raivo Aegi eestvedamisel kohtumine huvigruppidega, kus lepiti kokku, et jalgpallihalli asemel rajatakse memoriaali juurde FC Levadia administratiivhoone ning hallile otsitakse uus asukoht,“ kirjutab Tamm.

Tamm lisas, et jalgpallihalli rajamise vastu on mitmed huvigrupid. „Nii represseeritute esindusorganisatsioonid, memoriaali arhitektid kui ka piirkonnas elavad inimesed on selle vastu, et kommunismiohvrite memoriaali juurde rajutaks mälestuspaiga kohal kõrguv ja sinna mitte sobiv jalgpallihall.“

Raivo Tamm. Foto:Taavi Liivo

Vastavalt Riigikogu kodu- ja töökorra seadusele esitas Raivo Tamm peaministrile järgmised küsimused:

1. Miks ei mindud lõpuni mullu oktoobris leitud kompromisslahendusega rajada memoriaali kõrvale administratiivhoone ja leida jalgpallihallile teine asukoht?

2. Tallinna Linn ega Riigi Kinnisvara AS ei ole esindanud avalikku huvi. Miks on teie valitsuse ministrid loobunud mullu oktoobris leitud kompromisslahendusest ning leppinud detailplaneeringuga, mis seab ohtu õnnestunud ja olulise mälestusmärgi ruumilise mõju?

3. Kas Teie valitsus ja valitsuse esindajad plaanivad tekkinud olukorrale lahenduse leidmiseks kohtuda Tallinna linna, FC Levadia ja represseeritute esindusorganisatsioonide esindajatega ning memoriaali arhitektidega?

4. Milline on Teie isiklik seisukoht? Kas toetate jalgpallihalli detailplaneeringuga edasi liikumist, eelmise aasta oktoobris sõlmitud kompromisslahendust või mõnda teist alternatiivi?

5. Kas memoriaal, kui mälupaik ja kommunismiohvrite mälestused, on Teie silmis olulised? Kas olete peaministrina valmis võtma memoriaali küsimuses juhtrolli, et kaitsta eestlaste mälestus- ja rahupaika?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga