Tõnis Lukas: õpetajaid peteti rängalt

Reformierakonna juhitud valitsus on oma hariduspoliitikas ebaõnnestunud! Õpetajate streiki kas ei tahetud või ei osatud ära hoida! Valitsus pettis õpetajaid rängalt, kui ei täitnud oma lubadusi palgatõusuks, millega peteti omakorda välja hääli valimistel.

Õpetajad on teinud omalt poolt mitu kompromissettepanekut, aga valitsus pole suvatsenud läbirääkimisi niigi tõsiselt võtta, et anda omalt poolt kooskõlastatud sõnumeid. Haridus- ja teadusminister lubas eraldada eelarvest veel täiendavad 8 miljonit õpetajate palkadeks, valitsus seda summat vastavale eelarvereale ei pannud – seega jääb palgaalammäära tõusuks ainult 1,77% ja kõik muu on pettus.

Samuti lubas valitsus leppida kokku konkreetses kavas, mille alusel jõuda õpetajate palgaga 2027. aastaks 120%-ni riigi keskmisest. Ka sellest lubadusest ei ole tänaseks midagi järele jäänud. Sellisel õpetajate petmisel on mitu põhjust. Esiteks ei pea valitsuskoalitsioon ilmselt haridusvaldkonda vaatamata sõnumitele tegelikult prioriteetseks. Teiseks on valitsuses vägikaikavedu erakondade vahel ja poliitilise kempluse tõttu jäetakse õpetajad külma kätte. Kolmandaks jäi haridus- ja teadusminister oma eelarvetaotlustega lihtsalt hiljaks.

Isamaa on nördinud, et praegune valitsus mängib maha selle usalduse ja edu, mis tekkis seoses eelmise valitsuse ellu viidud selleaastase 24%-se palgaalammäära tõusuga. On oht, et vahepealne lootus õpetajate järelkasvu jõudmiseks koolidesse ja õppe täielikult eestikeelseks viimiseks kustub Reformiersakonna, Eesti 200 ja sotsiaaldemokraatide sõnamurdlikkuse ning saamatuse tõttu.

Palgapettus viib ka selleni, et professionaalsete õpetajate koolist lahkumisel ei saa Eesti õpilased tulevikus enam nõnda head õpet, mis lubaks meil rõõmustada maailma paremikku kuulumise üle PISA testide võrdluses. Nõuame õpetajate palgatõusuks riigieelarves vahendite eraldamist ja mitmeaastase selge perspektiivi loomist!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga