Helir-Valdor Seeder: Riigikogu esimees ja aseesimees näitasid üles erakordset ebaküpsust

Helir-Valdor Seeder Riigikogu istungil. Foto: Erik Peinar / Riigikogu kantselei

Riigikogu Isamaa fraktsiooni esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul on Eesti poliitikas pretsedenditu, et parlament kiitis koalitsioonisaadikute häälega heaks 2024. aasta riigieelarve, kui Vabariigi President on ühe sellega seotud seaduse hinnanud põhiseadusvastaseks.

Presidendi poolt põhiseadusega vastuolus olevaks hinnatud maamaksuseaduse puhul juhtis ka Isamaa fraktsioon kirjas presidendile tähelepanu, et valitsuse usaldusküsimusega seotud seaduseelnõul puudub tegelik puutumus 2024. aasta riigieelarvega. Samale tõdemusele jõudis ka Vabariigi President. Ometi on valitsuse esindajad järjekindlalt väitnud, et seadus puutub riigieelarvesse, mistõttu oli vältimatu selle vastuvõtmine enne riigieelarvet ja valitsuse usaldusküsimustega seotult.

„Juhin tähelepanu, et president ei pannud eelnõule mitte poliitilist vetot, vaid viitas, et seaduse menetlemine pole käinud põhiseaduspäraselt,“ tõi Seeder välja riigipea otsuse ja järgnenud koalitsiooni teerullitaktika tagajärjed. „Nii et me olime olukorras, kus tulenevalt seadusest ja põhiseadusest ei oleks Riigikogu saanud järgmise aasta riigieelarvet vastu võtta.“

Isamaa fraktsiooni esimehe sõnul olnuks tekkinud pretsedenditus olukorras õige, kui koalitsioon lõpetanuks reedese täiendava istungi, mis oleks lükanud riigieelarve menetlemise järgmise nädala esmaspäevasele istungile. Seega oleks jäänud ligi kolm päeva aega otsida tekkinud olukorrale juriidilist lahendust Riigikogu juhatuses ja vanematekogus ning vajadusel panna presidendi poolt välja kuulutamata jäetud seaduse uuesti menetlemine päevakorda enne riigieelarve lõpphääletust.

„Aja maha võtmine ja õigusliku selguse loomine olnuks tekkinud olukorras hädavajalik. Et Riigikogu juhatusse kuuluvad Eesti 200 ja Reformierakonna liikmed ei olnud nõus isegi kaaluma võimalust presidendi kriitikale lahenduse leidmiseks, näitab erakordset ebaküpsust,“ sõnas Seeder.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga