Soomusrongi teekond lõppes Valgas

Soomusrong nr 7 Wabadus oma peatusel Tartus. Foto SILLE ANNUK / EESTI MEEDIA

Neljapäeval möödub 100 aastat võidukast Paju lahingust Eesti Vabadussõjas –  sajanditaguseid sündmusi meenutatakse mälestushetkede, soomusrongi saabumisega Valga raudteejaama ning Wabaduse peoga, mille peaesineja on ansambel Metsatöll.

„Soomusrongi teekond kunagisel Vabadussõja lahinguteel on jõudnud jaanuari viimasesse peatuspaika Valga raudteejaamas,“ sõnas riigikantselei EV100 suursündmuste juht Margus Kasterpalu. „Alates veebruarist suundub soomusrong-näitus tuurile mööda ülejäänuid Eesti raudteid ning on teel kuni 2019. aasta lõpuni,“ lisas Kasterpalu.

Valga vallavanem Margus Lepiku sõnul on suur au ajaloole tagasi mõelda ja tõdeda, et üks olulisemaid Eesti Vabadussõja lahinguid toimus just Valga lähedal. „Sajand tagasi kätte võidetud vabadust tuleb hoida ja tähistada. Selleks toimubki täna Valgas suur Wabaduse pidu. Hommikul toimuvad mälestushetked, kus osalevad ka Eesti Vabariigi president ning Eesti kaitseminister koos oma Soome ametivennaga. Kell 14 tervitatakse raudteejaamas soomusrongi, õhtu lõpetab Metsatöllu kontsert ja ilutulestik,“ lisas Lepik neljapäeva hommikul.

Neljapäeval toimuvad mälestustseremooniad Valga Jaani kiriku juures, Paju mõisas ja Paju lahingu mälestussamba juures. Valga raudteejaamas etendatakse näidislahing, pakutakse sõdurisuppi, avatakse muuseumituba ning toimub ajalooliste ja kaasaegsete relvade näitus. Muusikaliste etteastetega esinevad Eesti Kaitseväe orkester ja ansambel Metsatöll. Täpse päevakava leiab veevilehelt http://www.valga.ee/paju-100.

Soomusrong number 7 „Wabadus“ valmis Eesti Vabariik 100 korraldustoimkonna, Sõjamuuseumi ja Operaili koostöös. Soomusrongi ja -auto liikumisse „Wabaduse teekonnal“ annavad oma panuse Eesti Raudtee, Kaitseliit, USS, kohalikud omavalitsused ja mitmed muuseumid. Vabadussõja ajalugu tutvustava näituse on koostanud Eesti Sõjamuuseum.

2019. aastal on Eesti Vabariik 100 programm pühendatud Vabadussõja 100. aastapäevale. 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga