Reinsalu: esimesel Kolme mere välisministrite kohtumisel astuti ajalooline samm algatuse edasi viimiseks

Urmas Reinsalu. FOTO: Raivo Pajula

Välisminister Urmas Reinsalu juhtis täna esimest Kolme mere välisministrite videokohtumist, kus arutati osalevate riikide ministeeriumite kaasamist. 12 EL-i liikmesriiki ja partnereid ühendava koostööplatvormi eesmärkideks on majanduskasvu ja energiajulgeoleku suurendamine taristuinvesteeringute abil. Täitevvõimu ulatuslikum kaasamine aitab jõuda kiiremini praktiliste tulemuseni.

Eesti välisminister Urmas Reinsalu rõhutas, et erinevate riikide valitsustel on võimalus osaleda riikidevaheliste suurprojektide elluviimises. “Nad saavad tuua organisatsioone ja ettevõtteid ühe laua taha ning luua eeldused mitmekülgseks praktiliseks koostööks. Lisaks on ministeeriumite võimuses näidata üles poliitilist toetust laiematele strateegilistele arengusuundadele, mis võivad omakorda anda tõuke erakapitali liikumisele,” lisas Reinsalu.

Kolme mere välisministrite videokohtumisega juhtiski Eesti tähelepanu neile võtmepunktidele. Mõttevahetustest sündivad ideed ja koostöö aitavad omakorda kaasa Läänemere, Aadria mere ja Musta mere vahel paikneva regiooni majanduskasvu taastumisele ning taristu arendamisele, mis mõjutab enam kui saja miljoni inimese heaolu.

Ühtlasi oli kohtumine oluline verstapost enne 19.-20. oktoobril Eestis toimuvat Kolme mere tippkohtumist ja ärifoorumit. Eesti jaoks viimaste aastate olulisim välispoliitiline sündmus toob siia riigipead, äriliidrid ja tippametnikud nii Euroopast, USA-st kui mujalt. “Ka sellel sündmusel kavatseme võtta praktilise vaatenurga. Sügisese tippkohtumise eesmärgiks on areneva algatuse tegevust fokusseerida. Arutada erinevaid arenguvõimalusi ning leida regioonile sobivaid lahendusi, mis viiakse ka ellu,” selgitas välisminister.

“Eestile kui e-riigile kohaselt keskendutakse ka digitaliseerimisele ning targale ühenduvusele. Digikomponentide nutikas rakendamine uue taristu rajamisel võib osutuda terve regiooni jaoks konkurentsieeliseks. Sellega luuakse sobiv pind uutele ärimudelite ning tehnoloogiate rakendamiseks,” sõnas Reinsalu. “Nutikad ühenduvusteenused, mille investeerimisplatvormiks Kolme mere algatus võib saada, toetavad ühtlasi nii rohelist taristut kui ka meie globaalseid kliimaeesmärke.”

Eesti organiseeritud välisministrite kohtumisel osalesid Kolme mere riikide (Austria, Bulgaaria, Eesti, Horvaatia, Leedu, Läti, Poola, Rumeenia, Slovakkia, Sloveenia, Tšehhi ja Ungari) ning algatuse partnerite (USA, Saksamaa ning Euroopa Komisjoni) esindajad.

Järgmine Kolme mere algatuse tippkohtumine ning ärifoorum toimuvad 19.-20. oktoobril Tallinnas.

Kolme mere algatus (ingl k Three Seas Initiative) on regionaalne koostööformaat, mis ühendab 12 Aadria mere, Läänemere ja Musta mere vahel asuvat Euroopa Liidu liikmesriiki: Austria, Bulgaaria, Eesti, Horvaatia, Leedu, Läti, Poola, Rumeenia, Slovakkia, Sloveenia, Tšehhi ja Ungari. Olulisteks partneriteks on Ameerika Ühendriigid, Saksamaa ja Euroopa Komisjon. Kolme mere algatus edendab koostööd eelkõige energia-, transpordi- ja digisektorite taristu arendamiseks. Sihiks on uued investeeringud, majanduskasv ning energiajulgeolek. Ühise tegevuse tulemusena on Euroopa ühtsem, tugevam ja rahvusvaheliselt konkurentsivõimelisem.
Kolme mere algatus on Eesti jaoks prioriteetne koostööformaat ning Eesti on otsustanud liituda ka Kolme mere algatuse investeerimisfondiga.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga