SDE, Keskerakond ja Reformierakond lubavad tasuta lasteaiakohta, kuid mis hinnaga?

Inimesed soovivad, et alusharidus jääks vabatahtlikuks.

Vähemalt kolm parlamendierakonda on avaldanud soovi kaotada lasteaedade kohatasu. Kaks neist soovivad kehtestada kohustusliku alusharidust.

Sotsiaaldemokraatlik Erakond teatas täna lubadusest kaotada üle Eesti ära lasteaiakohatasu ja ka toiduraha maksmine. Praegu on lasteaiakohatasu omavalitsuseti väga erinev olles suuremates kohtades 60-70 eurot. Saamata jäänud tulu tuleb sotside lubaduse kohaselt riigil omavalitsustele kompenseerida,vahendas Aktuaalne Kaamera. Sotside hinnangul läheb see aastas maksma 65 miljonit eurot.

Sama ideed on varasemalt toetanud ka Keskerakond ning Reformierakond. Reformierakonna Tallinna volikogu fraktsioon on algatanud eelnõu, mis näeb ette kohatasu kaotamist ning erakonna kodulehel avaldatud programmis on kirjas:” Riik ja omavalitsus tagavad igale soovijale tasuta alushariduse.”

Samas on nii Keskerakond kui ka Reformierakond avaldanud oma plaanid muuta alusharidus kohustuslikuks. Mailis Repsi (KE) juhitud Haridusministeerium töötab parasjagu välja eelnõud, mis muudaks alushariduse kohustuslikuks ning Reformierakond on lubanud kehtestada kohustusliku alushariduse alates kuuendast eluaastast.

2017. aasta kohalike valimiste eel kritiseeris Reformierakonda kuuluv ettevõtja ja endine tipp-poliitik Meelis Atonen erakonna valimislubadust kaotada Tallinnas lasteaia kohatasu, nimetades seda populistlikuks ja magedaks. Reformierakond kardab tema hinnangul oma teemadega välja tulla ning lubab seetõttu samuti tasuta asju. “Tõeliselt «parempoolne värk». Jagame, jagame, jagame… Päris hea, et ma Tallinnas ei ela, minu häält nii odavalt ei saaks. Mage lugu.

Lasteaedade kohatasu varieerub Eestis olulisel määral. Kõige kõrgemad kohatasud suurlinnades nagu Tallinn ja Tartu ulatuvad 80 euroni. Samas on Eestis piirkondi, kus kohatasu jääb alla 10 euro. Kohatasu määra kehtestab kohalik omavalitsus, kuid see ei tohi olla kõrgem kui 20% alampalga määrast.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga