Miks Jürgen Ligile ei meeldi e-raamatud?

Eesti parimad kirjandusteosed on ilmunud nii paberil kui digitaalselt. MARKO SAARM/SAKALA

Reformierakonna fraktsiooni esimees Jürgen Ligi kritiseeris riigikogu maksuteemalisel arutelul rahandusminister Toomas Tõniste plaani eest ühtlustada raamatute käibemaks sõltumata andmekandjast. Praegu kehtib trükitud raamatutele 9% käibemaks ja e-raamatutele 20% käibemaks. Rahandusministeeriumi plaani kohaselt kehtiks tulevikus ka e-raamatute kirjastamisel vähendatud 9% käibemaks. Täpselt tuleb ainult kirjeldada, kus lõpeb tavaline fail ja algab e-raamat.

Eesti kirjastajad on aastaid seda erandit kritiseerinud ja väitnud, et kuni e-raamatutele kehtib 20% käibemaks, seda äri sisuliselt ei teki. E-raamatute levik ongi Eestis siiani väga väike ja audioraamatute äri praktiliselt ei eksisteeri.

EL liikmesriikidel on õigus rakendada raamatute kirjastamisel vähendatud käibemaksu ja seda on Eesti ka kasutanud. Samas on Euroopa Kohus jõudnud otsuseni, et erinevaid raamatu vorme tuleb maksustamisel kohelda võrdselt. Kuivõrd keegi k0alitsioonist ei soovi raamatute  kirjastamise hävingut Eestis ja seetõttu ei toetata käibemaksu tõstmist 20 protsendini, toetatakse ettepanekut viia ka e-raamatute käibemaks 9 protsendi tasemele.

Valitsuse koostatud eelarve ja rahandusministeeriumi karm kriitik reformierakondlane Jürgen Ligi ei tunnista piirangut, et kõik raamatu vormid tuleks maksustada ühetaoliselt ja laidab e-raamatute 9% käibemaksu idee maha. Ligi esitab väite, millega omakorda ei nõustu ükski raamatukirjastaja: “E-raamat on lihtsalt üks fail, mis midagi ei maksa.” Tema hinnangul tuleks takistada e-raamatute levikut, sest need ei sisalda trükitud raamatule omast fluidumit.

Paradoksaalsel kombel oli Ligi erakonnakaaslane kultuuriminister Rein Lang oma ametis oleku ajal suur e-raamatute toetaja ja suunas nende arengusse ka riigi ressursse. Kui Jürgen Ligi e-raamatute pihta suunatud kriitika on erakonna ametlik seisukoht, siis on partei teinud selles küsimuses kannapöörde.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga