Reinsalu Taavi Aasale: Lõpetage õiguslik korralagedus

Eilsel Tallinna volikogu istungil kiideti heaks eelnõu mille kohaselt tehakse Vabariigi valitsusele ettepanek anda Tallinna Munitsipaalpolitseile õigus kasutada vahetut sundi. Foto: Konstantin Sednev / Eesti Meedia

Justiitsminister Urmas Reinsalu sõnul on tänases MuPo tegevuses mitu seadusevastast praktikat. Tema sõnul tuleb asutuse tegevus esmalt viia kooskõlla seadusega ja alles siis rääkida lisapädevusest. Avaldame Urmas Reinsalu pöördumise Taavi Aasale täies mahus.

Härra Taavi Aas, tänases mupo tegevuses on minu hinnangul rida seadusevastast praktikat, mis ei saa teile teadmata olla. Viige oma asutuse tegevus kooskõlla seadusega ja siis rääkige lisapädevusest! Olen juba 2017 aastal saatnud märgukirja siseministrile  nende seaduserikkumiste kohta. Esiteks, seaduse alusel loodud Tallinna korrakaitseüksus kasutab politsei nime, mida tal seaduse järgi õigust teha ei ole. Politsei- ja piirivalveseadus ei näe ette mingite muude avalike asutuste nimetamist politseiasutusteks. Teie tegevuspraktika järgi võiks luua ka munitsipaalkaitseväe ja munitsipaalkohtud.  

Teiseks, Tallinna korrakaitseametnike vormiriietus ja ametisõidukid on sarnased politsei omadega, olgugi et seadus ühemõtteliselt nõuab vormiriietust, mis erineks politsei omast selgelt. Samuti ei ole korrakaitseüksuse sõidukid alarmsõidukitena kasutatavad sõidukid, mistõttu ei tohiks nad kasutada kollaseid vilkureid, kuna seda saavad kasutada üksnes teehoiuülesandeid täitvad sõidukid.

Sunni kasutamise õiguse ja riigi jõumonopoli küsimuses peab valitsema selgus, mitte hämar hall tsoon, mille puhul inimestel on loomulik eeldada, et kohalik korrakaitseüksus on oma volitustelt sarnane politseiasutusega. Teen teile seoses aruteluga korrakatseüksuse pädevuse üle kõigepealt ettepaneku lõpetada õiguslik korralagedus. Politsei on politsei, korrakaitseüksus on korrakaitseüksus. Näivate pädevuste loomine on vastuolus õigusselguse nõudega nii tõsises põhiõiguste riive valdkonnas.  

Vahetu sunni kohaldamine on osa riigi jõumonopolist. Selle delegeerimine on erandlikul juhul võimalik, kuid paika peavad olema pandud seadusega riigipoolne järelevalve, teenistusse võtmise nõuded samal tasemel politseinikega ja ülesannete iseloom.

Neil eeldustel pole mul näiteks midagi selle vastu, et Tallinna kainestusmajas ei kantseldaks joodikuid mitte politseinikud vaid linnaametnikud või turvatöötajad. Praegune Tallinna linna poolt praktiseeritav õiguslik nihilism ei tekita minus mitte mingit usaldust selle suhtes, kuidas teie alluvad  hakkaksid linnainimeste suhtes sundi kasutama. See on ka  põhjus, miks ma pole Tallinna korrakaitseüksusele nende pädevuste jaoks luba andnud.    

Kommentaarid artiklile “Reinsalu Taavi Aasale: Lõpetage õiguslik korralagedus

 • 26. veebr. 2019 kell 11:22
  Permalink

  Siin peaks ikka Urmas pigem koostööd tegema kui jalgu trampima.
  Mina olen Tallinna tänavatel korda kaitsnud, toona oli 150 meest igaõhtuselt üle linna !
  Miks ei võiks seda täna teha ajateenijaid kasutades ??
  Mupo loodi ju riigi saamatuse tõttu pealinnas korda tagada !!

  Vasta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga