Aeg: Kui Helmest saab siseminister siis veendub ta õige pea, et Eesti riigis ei ole mingit süvariiki

Pildil Raivo Aeg. FOTO: MIHKEL MARIPUU/POSTIMEES

Tulevane justiitsminister Raivo Aeg ütles kolmapäeva õhtul rahvusringhäälingu vestlussaates “Esimene stuudio”, et Tallinna Sadama kohtuasja venimine jätab Eesti riigist jõuetu mulje.

Tallinna Sadama endiste juhtide kriminaalasja kohta ütles Aeg saates, et prokuratuur andis asja kohtule üle juba 2017. aastal ning sellised juhtumid vajavad kiiremat reageerimist ja erikäsitlust. “Sellised suuremahulised juhtumid tuleb lahendada kuidagi teisiti, mitte minna edasi inertse tavaprotsessiga, sest see jätab riigist jõuetu mulje,” sõnas Aeg. 

Uue valitsuse kohta ütles Aeg, et tegu on koostöövõimelise meeskonnaga.

Saatejuht Johannes Tralla küsimusele, kuidas suhtub Aeg ministrikandidaat Mart Kuusiku jääknähtude skandaali, ütles Aeg, et taunib taolist olukorda. “Selles mõttes ei ole Kuusik õige mees ministriametisse. Minister on ideaalis plekitud inimene, aga eks me kõik oleme kunagi rohkemal või vähemal määral eksinud.”

Aeg rõhutas, et vastutus on siiski Kuusiku erakonnal. “Kui nemad esitavad ministrikandidaadiks inimese, kes on seadusega pahuksis, siis peavad nad ise arutama ja oma otsused sellest johtuvalt tegema,” ütles tulevane justiitsminister.

Aegi sõnul on jääknähtude fikseerimine liikluses piiripealne asi, sest paljudes Euroopa riikides on väikese alkoholisisaldusega hingeõhus või veres lubatud sõidukit juhtida. “See on küsimus ühiskonnale ja meditsiinitöötajatele – seda ei saa peale suruda ainult poliitilise tahtega.”

“Täna on meil nii, et keelatud juhtimine algab 0,2 promillist väljahingatavas õhus. Me võiksime seda kaaluda, kas täna on ühiskond nii palju arenenud, et me võiksime seda tõsta. Oht on, et kui me seda kergitama hakkame, siis piir võib eest ära libiseda – mõeldakse, et natuke on üle, aga kui palju me seda natuke üle laseme,” ütles Aeg

Kui saatejuht tõi jutuks Mart ja Martin Helme suust kõlanud väited, et Eesti riiki juhitakse Euroopast ja kaitsepolitsei aitab sellele kaasa, nentis Aeg, et see on müüt ja sellist “juhtimist” ei saagi toimuda.”Kui Mart Helme asub siseministri ametisse ja hakkab kohtuma nii kaitsepolitseiga kui politsei- ja piirivalveameti esindajatega, siis veendub ta õige pea, et Eesti riigis ei ole mingit süvariiki ja et Eesti riigi juhitakse parlamendist, juhitakse valitsusest,” ütles Aeg.

Oma plaanide kohta justiitsministri ametis sõnas Aeg, et tõsiselt tuleb käsile võtta menetlustähtaegade lühendamine, kas kohtueelses või kohtumenetluses. “Kohtupidamine peab olema operatiivne ning maksimaalse lühidusega,” ütles endine politseijuht. 

Aeg pakkus välja, et protsesse saaks kiirendada, kui võtta kasutusele IT-lahendusi. Selleks tuleks tema sõnul luua menetluste jaoks keskkond, kus tegeleb menetleja, samas keskkonnas töötab prokurör, kes menetlust juhib ja seal jätkatakse ka kohtumenetlust.

Tervislikel põhjustel kohtupidamisest pääsemise kohta ütles Aeg, et see tekitab küll vastakaid arvamusi, aga kohtupidamine on Eestis sõltumatu ja nii see ka jääb. “Kui kohus on selle otsuse teinud, siis me peame seda aktsepteerima,” lausus Aeg.

Kommentaarid artiklile “Aeg: Kui Helmest saab siseminister siis veendub ta õige pea, et Eesti riigis ei ole mingit süvariiki

  • 25. apr. 2019 kell 11:53
    Permalink

    Aitan natuke Aegi. IT-keskkond meil on juba olemas, kus suhtlevad menetleja, prokurör ja kohtunik ning kus on kõik materjalid. Selle nimetus on e-Toimik (ja sellele lisanduvad kliendiliidesed ja allsüsteemid). Muidugi on sel vigu, aga siis räägime nendest kui vigadest või kui arendamist vajavatest kohtadest … Kohtu tehtud otsuse suhtes võiks täpsustada – et me peame seda täitma. Mis aga ei välista selle mõtestamist ning kohtu vigade tuvastamist. Samuti ei tähenda kohtusüsteemi sõltumatus mitte seda, et nad (kohtunikud) kogu ülejäänud ühiskonnast sõltumatult ise omale pärijaid valiks ja seadust seadusandjast sõltumatult tõlgendaksid. Aga edu uuele justiitsministrile.

    Vasta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga