Aivar Kokk: riik elab kriisis pensionäride arvelt

Riigikogu rahanduskomisjoni aseesimehe Aivar Koka sõnul on kahetsusväärne, et eelarves ei näe neid ridu, kus oleks näha, kuidas tänane valitsus toetab Eesti elanikke ja ettevõtjaid. Foto: Erik Peinar, Riigikogu

Koalitsioonierakonnad ei toetanud täna Riikliku pensionikindlustuse seaduse teisel lugemisel Isamaa ettepanekut tõsta pensione erakorraliselt juba käesoleva aasta jaanuarist. Rahanduskomisjoni aseesimehe Aivar Koka (Isamaa) sõnul näitab see, et koalitsioon elab kriisiolukorras pensionäride arvelt.

Aivar Kokk meenutas, et Isamaa eestvedamisel viidi ellu teise pensionisamba reformi tänu millele oleks olnud võimalik viia erakorraline pensionitõus ellu juba käesoleva aasta esimesest jaanuarist. 2019. aastal koalitsiooni loomisel kõlas nimelt väga selge sõnum: viime ellu teise pensionisamba vabatahtlikuks muutmise ja tänu sellele saame erakorraliselt tõsta pensione.

„Keskerakonna valimislubadus oli ju, et 2020. aastal tõstetakse pensione erakorraliselt koos indekseerimisega 100 euro võrra. Nüüd räägime 2023. aastast, kuigi meil on olemas rahalised vahendid, et tõsta seda tagasiulatuvalt juba selle aasta 1. jaanuarist,“ märkis rahanduskomisjoni aseesimees Aivar Kokk täna Riikliku pensionikindlustuse seaduse muutmise seaduse eelnõu (466 SE) teisel lugemisel Riigikogu ees peetud kõnes.

„Me oleme kriisis. See ei ole enam vaid energiakriis, meil on majanduskriis, meil on peredel rahaline kriis ja seda mitte ainult pensionäridel. Me oleme oma inimesed viinud viimaste kuudega vaesuskriis,“ ütles Aivar Kokk. Ta märkis, et 20-eurone erakorraline pensionitõus on riigieelarvele jõukohane, sest tänu pensionireformile on suurenenud märkimisväärselt tulu- ja sotsiaalmaksu laekumine riigieelarvesse.

Aivar Koka sõnul on kurb, et koalitsioon loobus tänases kriisis erakorralisest pensionitõusust, mis peaks olema loomulikult tunduvalt suurem kui 20 eurot ning keskmise pensioni tulumaksust vabastamisest.

„Kas tõesti mõeldakse vaid järgmisel aastal toimuvatele riigikogu valimistele, et erakorraline pensionitõus ja keskmise pensioni tulumaksust vabastamine on lükatud aasta võrra edasi, 2023. aastasse?“ küsib Kokk.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga