Priit Sibul: riigieelarve toob investeeringud riigikaitsesse, haridusse ja sündimusse

Riigikogu Isamaa fraktsiooni esimehe Priit Sibula sõnul on 2023. aasta riigieelarve olulisemad verstapostid investeeringud riigikaitsesse, haridusse, sündimusse.

Riigikogu ees peetud kõnes ütles Sibul, et Isamaa eesmärgid riigikaitse investeeringutesse järgmise aasta riigieelarves olid kokku lepitust suuremad, kuid 2023. aastal tehakse samm õiges suunas. „Riigikaitsesse jõuab esmakordselt miljard eurot ning otsustatud on keskmaa õhutõrje võimekuse loomine kahe kupli näol,“ rääkis Sibul.

Lisaks tõi ta esile perehüvitiste ja lastetoetuste tõusu. „Meie riigi iseseisev püsimine sõltub ennekõike sellest kui palju sünnib Eesti peredesse lapsi. Lasterikka pere toetus tõuseb 3-6 lapselistel peredel 300-lt 600-le eurole ning alates 7-lapselisest perest 800-le eurole. Sama oluline kui toetuse määra kasv on nende indekseerimine ning see, et ka süsteemist väljumine on järk-järguline. Eesmärk on väga selge ja demograafiast lähtuv, me ei saa endale võimaldada olukorda, et lapsed jäävad sündimata majanduslikest oludest tulenevalt.“ Tema sõnul on olulised ka lastetoetuse tõus ja üksikvanema toetuse tõus 80 eurole.

„Isamaa jaoks on investeeringud haridusse oluline prioriteet. Haridusvaldkonna keskmes on õpetaja. Õpetaja palga alammäär tõuseb 1412 eurolt 1749 eurole ehk 23,9%. Keskmine arvestuslik töötasu peaks selle tulemusena 2023 aastal kerkima 2048 euroni. Isamaa eesmärk on, et õpetaja keskmine palk oleks Eesti keskmisest palgast 25% kõrgem,“ rääkis Sibul, tõstes eraldi esile kõrghariduse rahastamise. „Kõrgharidus saab tänavu juurde 10 miljonit, ning järgnevatel aastatel kasvavad investeeringud kõrgharidusse 15% aastas. 2023 kasvab see 170 miljonilt 201,5 miljoni euroni. Lisaks eraldatakse eestikeelsele haridusele üleminekuks täiendavad 41 miljonit eurot.”

Inimeste toimetulekut puudutavates küsimustes rõhutas Sibul, et tulumaksuvaba miinimumi tõuseb 654 eurole, keskmise pension tõuseb 100 euro võrra ning jõustub keskmise pensioni tulumaksuvabastus. „Oluline on ka peagi rakenduv elektriturureform ühes universaalteenusega ning riigipoolne tugi elektri, gaasi ja kaugkütte kasutajatele,“ ütles Sibul.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga