Koalitsioon asub piirama sõnavabadust

Tallinn, 28.01.2021 Valitsuse pressikonverents. Maris Lauri. Foto Tairo Lutter, Postimees

Justiitsminister Maris Lauri (Reformierakond) ütles Postimehe erisaates «Minister risttules», et valitsus võtab vaenukõne eelnõu uuesti päevakorda. «Vihakõne, täpsemalt vaenukõne, seadus ikkagi tuleb,» kinnitas minister. Reformierakond andis mullu parlamendi menetlusse eelnõu, millega kriminaliseeritaks vaenukõne, aga see kukkus läbi.

Mäletatavasti langes Reformierakonna fraktsiooni esitatud vaenukõne kriminaliseeriv eelnõu eelmise aasta 16. detsembril esimesel lugemisel Riigikogu menetlusest välja. Eelnõu tagasilükkamise poolt hääletas 50 parlamendi liiget ja vastu 39 riigikogu saadikut.

Välisministri ametis olnud Urmas Reinsalu (Isamaa) leidis toona, et eelnõu suukorvistab Eesti rahvast. „Üllatusega avastasin, et Reformierakond on surunud vaikselt Riigikogu tänasesse (16.12.20) päevakorda nn vihakõne seaduseelnõu, et sõnavabadus sisuliselt kriminaliseerida ja näha ette vanglakaristus kuni ÜKS AASTA ning korduva “sõnakuriteo” eest kuni KOLM AASTAT!

Meedia vaikib selle teema maha, arvates et see neisse ei puutu. Te eksite sügavalt. Puutub ikka küll ja hakkavad ka lehemehed selle seaduse jõustumisel politseis istuma, eriti anonüümsete kommentaaride eest vastutuse kohaldamisel. Häbiväärne, et Reformierakond ei soovi justiitsvallas tõsta karistusi mõrvaritele või varastele, vaid tahab luua inimeste vanglaga karistamise süsteemi sisuliselt sõnavabaduse eest,“ kirjutas Reinsalu ühismeedias.

Isamaa on ka varem teatanud, et eelnõu on tsensuuri hiiliv kehtestamine ning riik ei saa öelda inimesele mida mõelda või mida öelda.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga