Isamaa eestseisuse hinnangul väärib kaitseminister Kalle Laanet umbusaldamist

Valitsuse plaanitavad kärped, mis tulevad Eesti riigi julgeoleku ja kaitsevõime arvelt, on selge põhjus kaitseministri umbusaldamiseks. Foto: Aare Lepaste

1. juuni õhtul kogunenud Isamaa eestseisus leiab, et tänane teade, mille kohaselt kaitsevaldkond koondab 270 inimest, on ilmselge põhjus kaitseminister Kalle Laaneti umbusaldamiseks.

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder meenutas, et Kalle Laaneti senised väited on osutunud valeks. „Enne riigieelarve strateegia (RES – toim) tutvustamist väitis kaitseminister, et kaitsekulusid ei vähendata. Tänaseks teame, et võrreldes eelmise RES-iga vähenevad panused julgeolekusse kümnete miljonite eurode võrra. Seejärel väitis kaitseminister, et kärped ei tule Eesti kaitsevõime arvelt. Nüüd on kaitseväe juhataja kindralleitnant Martin Herem öelnud, et koondamised kaitseväes puudutavad ka tegevväelasi ja Kaitseliitu,“ ütles Seeder.

Isamaa eestseisus leiab, et kaitseminister Kalle Laanet on avalikkusele valetanud ning valitsuse plaanitavad kärped tulevad Eesti riigi julgeoleku ja kaitsevõime arvelt, mistõttu teeb Isamaa eestseisus ettepaneku kaitseminister Kalle Laaneti umbusaldamiseks.

Eesti riigikaitse ja inimeste kaitsetahe põhineb mitmel tugisambal. Nendeks tugisammasteks on konkreetsed investeeringud, kaitseväe personal, Kaitseliit, diplomaatia ja välisesindused ning olulised riiklikud sümbolid. Kaitseminister, kes ei suuda seista oma juhitava valdkonna eest ning nõrgestab oma otsustega Eesti julgeolekut, ei saa ametis jätkata.

Koondamised Eesti Kaitseväes ja Kaitseliidus on vastuvõetamatud. Need kärped tulevad Eesti kaitsevõime arvelt. Praeguses keerulises julgeolekuolukorras ei tohi valitsus Eesti riigikaitse kallale minna, mistõttu teeb Isamaa eestseisus ettepaneku kaitseminister Kalle Laaneti umbusaldamiseks.

Kaitseminister Kalle Laanet (Reformierakond) ütles teisipäeval ajakirjanikele, et tulenevalt riigi kärpekavast väheneb kaitseministeeriumi valitsemisala töötajate arv ligi 270 inimese võrra. Kaitseväe juhtaja kindralleitnant Martin Herem sõnas, et kaitseväes puudutab koondamine tegevväelasi, teenistujaid ja riigiametnikke. Lisaks kaotab kaitseministeerium kaitseatašeede kohad Thbilisis ja Varssavis. Võrreldes eelmise koalitsiooni heaks kiidetud RES-iga vähendab Kaja Kallase valitsus kaitsekulusid 2022. aastal 16,6 miljoni, 2023. aastal 16,6 miljoni ning 2024. aastal 20 miljoni euro võrra.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga