Isamaa Aasta Ema 2021 Kleelia Keizars: kui lapsi on palju, siis on see kingitus, rikkus ja õnnistus

Isamaa erakonna naiskogu IREN ja Perede Ühendus andsid tänavu emadepäeva puhul teist korda välja Isamaa Aasta Ema aunimetuse, mille pälvis Kleelia Keizars. Isamaa Aasta Ema 2021 tiitlile esitati seitse lasterikast ema ning täna, 1. juunil toimub Rocca Al Mare Vabaõhumuuseumis nominentide tänuüritus.

Kleelia Keizars on nelja lapse ema, tema abikaasa Toivo Tänavsuu töötab Eesti Ekspressi ajakirjanikuna, õpib arstiks ning veab eest Vähiravifondi Kingitud Elu. Fond sündis vanaema Hille Tänavsuu haigusloost. Heade annetajate abiga sai vähiga võidelnud Hille juurde ühe eluaasta ning nägi ära Kleelia ja Toivo pere kolmanda lapse Heinrichi sünni. Hille lahkus meie hulgast veidi enne Heinrichi aastaseks saamist.

Kodule ja lastele pühendudes toetab Kleelia abikaasa kõiki püüdlusi ning on ustav tagala, et anda vähihaigusega inimeste peredele uut lootust.

Kas Isamaa Aasta Ema 2021 aunimetus tuli üllatusena?

See tuli väga suure üllatusena. Mõtlen, et kui palju kasvõi minu tutvuskonnas on emasid, kes seda tiitlit vääriksid. Kes jagavad oma lastele iga päev isetult tarkust ja armastust ning vääriksid märkamist.

Kuidas on tänapäeval, mil hinnatakse palju välist sära, võimalik paljulapselisel emal toime tulla?

Meie pere lastel on suured vanusevahed – Elizabeth (18), Margareth (11), Heinrich (7) ja Ingrith (1) – vanemad lapsed aitavad hoolitseda nooremate eest. Nooremad annavad vanematele võimaluse olla missioonitundega Suur Õde või Suur Vend. Selline kokkuhoidev pere tuleb igal juhul toime. Üksi oleks raske.

Lisaks välisele särale hinnatakse ikka ka terveid inimsuhteid, lähedust, perekondlikku olemist.

Oled pere väikseima lapsega kodune ja toetad abikaasa tegemisi, millised on hobid ja kas on nendeks aega?

Pisikese kõrvalt ja suuremaid lapsi kooliks või trennideks ette valmistades eriti palju aega hobidele ei jäägi. Kui siiski satub hetk, võtan ette mõne raamatu või vaatan filmi. Teinekord tunnen rõõmu käsitööst.

Vaheldust pakuvad pere väljasõidud: olgu siis talvised suusatripid Otepääle, Hiiumaa ringreisid või varasematel aastatel oleme ka kaugemal käinud.

Millised on mälestused vanaema Hillest?

Toivo ja Taavi ema Hille oli eriliselt targa südamega intelligentne naine. Ta on jätnud sügava mälestuse ja jälje meie vanematesse lastesse, kes vanaema ikka hea sõnaga meenutavad.

Hillel oli võime hoida koos kogu suguvõsa, säilitada alati häid suhteid, jätta ilusaid mälestusi ja jälgi. Täna oleks tal oma lastest ja lapselastest – neid on kokku juba seitse – nii palju rõõmu.

Mäletan, kui Toivoga pikki jalutuskäike tegime ja Mustamäele Hille juurde sattusime, siis oli tal alati meie üle hea meel: ajasime juttu, lahendasime tema ristsõnad ära, alati pakuti ka õhtusööki, teinekord isemarineeritud seeni, kurki või muid hõrgutisi.

Mis pakub hingelist tuge?

Nagu mainisin, hoiab meie pere tugevalt kokku. Aga meie rahu ja hingamine on ka teadmises, et oleme Jumala lapsed. Oleme Toivoga mõlemad Oleviste koguduse liikmed ning samas koguduses käivad ka meie lapsed. Usk Jumalasse ja tema usaldamine toob rahu ja kindluse, et igapäevaste ülesannetega ja väljakutsetega toime tulla. Kõige keskel valitseb üleloomulik rahu, mida ükski inimene või tegevus pakkuda ei suudaks. Elame tänases, ühe päeva korraga. Jumalaga koos on kergem elada.

Kui oleks rohkem vaba aega, siis millele eeskätt keskenduksid?

Astudes 38-aastaselt Tartu Ülikooli arstiteaduskonda õpetas Toivo meile kõigile, et uut ametit ei ole kunagi liiga hilja õppida. On minulgi olnud selles osas ideid ja mõtteid, mida varsti realiseerima asuda.

Olen ka mõelnud, et tahaksin teha mootorratturi load ning soetada tsikli.

Kuidas on inimesel võimalik oma ego alla suruda, et panustada sellisel määral teiste aitamisele?

Laste kasvatamine on hea ja õilis ohver. Nähes kõrvalt nende edusamme ja küpsemist mõistad: see kõik on olnud seda väärt. Suur pere on suur õnnistus igas mõttes.

Kui palju jaksad pere eest hoolitsemise kõrvalt praegu panustada ühiskondlikule tegevusele, kaasa avatud vähiravifondile?

Mulle meeldib mõelda, et olen osa vähiravifondi tagalast. Igal sõduril väljal peab olema üks tagala, kuhu tulla haavu parandama ja taastuma. Kus lapitakse kokku, pannakse puhas värske munder selga, laetakse püss ning minnakse taas eesliinile.

Samamoodi peab igal tagalal olema ka oma sõdur.

Kui minu otsene panus vähiravifondi on ka näiteks mõni protsent, siis teised lisavad sinna juurde oma panuse ja vaid ühiselt saame kokku 100 protsenti. Fond on tugevalt mõjutanud nii paljude Eesti inimeste elusid ja kaugeltki mitte ainult abivajajate poolel.

Olen osalenud ka Oleviste koguduses kohvikut ette valmistavas ja läbi viivas tiimis.

Kas olla paljulapseline ema on tänases Eestis au- või häbiasi?

Mulle meeldib mõelda nii, et see pole ei au- ega häbiasi. Lapsed, kellel on ema ja isa, on elu ja perekonna üdini loomulik osa. Kui neid on palju, siis on see lihtsalt kingitus, rikkus ja õnnistus. Eesmärgi ja tähendusega elatud elu.

Paljulapselisus või lastetus pole kriteeriumid, mille alusel inimesi pühakuteks kuulutada või hukka mõista. Aga lõpuks peab Eesti riik ja rahvus kestma, keegi peab edasi kandma kultuuri, traditsioone ja keelt, keegi peab maksma maksud tulevaste eakate vanaduspensioniteks.

On laste kasvatamine ka natuke koormav või pakub see rohkem rõõmu?

Iga ema teab, mis on väsimus, südamevalu ja magamatus. Suures peres käivad rõõmud ja mured alati käsikäes, kuid alati on rõõmu kas natuke või palju rohkem.

Küsib Isamaa Aasta Ema 2020 Leili Särg: “Hea Kleelia, kas laste suur vanusevahe on teadlik valik ja on teie perre veel perelisa oodata?”

See ei ole olnud teadlik valik. Elu on asjad nii kujundanud. Vaadates sellele niiöelda tahavaatepeeglist tundub, et vanusevahed on mitmes mõttes isegi kasuks tulnud. Näiteks praegu hoolitseb kogu meie kamp väikese Ingrithi eest, kes sai äsja aastaseks. Meil on seega alati olnud keegi selge pesamuna, kellele suunatakse väikelapse kujunemise hetkel lõviosa tähelepanust.

Perelisa on alati Jumala kingitus. Kingitustega on aga nii, et need saabuvadki sageli üllatustena.

* Isamaa Naiskogu IREN ja Isamaa Perede Ühendus asutasid 1. juunil lasterikkuse ja lastega perede väärtustamiseks Isamaa lasterikaste perede huvitegevuse fondi .

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga