Solman: toetame nii eesti kultuuri Soomes kui ka tagasipöördumist Eestisse

Eesti Vabariigi taasiseseisvumispäeva auks Soomes Tamperes 25. augustil korraldatud rahvapeol rõhutas rahvastikuminister Riina Solman soome eestlaste seltsingute esindajatega kohtudes rahvusliku ühistegevuse olulisust, et hoida oma sidemeid, juuri ja kultuuri ka väljaspool kodumaad.

Rahvastikuministri sõnul töötab Eesti valitsus selle nimel, et Eesti majandus kasvaks ja Eesti läheneks elatustasemelt Soomele võimalikult kiiresti.

„Meie valitsus pingutab, et tagasipöördujaid oleks rohkem ja et Eesti oleks parim paik elamiseks, töötamiseks, pere loomiseks ning laste kasvatamiseks,“ ütles Solman lisades, et loomulikult võtab Soomele järelejõudmine objektiivsetel põhjustel aega. Samuti rõhutas Solman, et Eesti riik peab pingutama, et Eestisse tagasipöördumine oleks lihtne ja mugav ja et tagasipöördujatele tuleb tagada kvaliteetsed teenused eluga kohanemiseks ja lastele Eesti haridussüsteemis jätkamiseks.

„Soome ajalooline kogemus näitab, et isegi kui elatustaseme lähenemisel Soome kolimine väheneb, jääksid eesti kogukonnad Soomes alles. Nii näiteks on 20. sajandi viiekümnendatest seitsmekümnendate aastateni peamiselt majanduslikel põhjustel Rootsi kolinud soomlaste kogukonnad seal siiani olemas ja elujõulised. Seetõttu vajab Eesti riik ka pikaajalist globaalse eestluse poliitikat,“ sõnas minister.

Praeguse valitsuse moodustamisel lepiti kokku luua Globaalse Eesti programm, mille peamiseks eesmärgiks on aktiveerida ja kaasata ülemaailmset eesti kogukonda. „Ma pean enesestmõistetavaks, et nii selle programmi väljatöötamisse kui ka rakendamisse saab kindlasti olema kaasatud üks suurim eestlaste kogukond, kes meil väljaspool Eestit olemas on – eestlased, kes elavad, õpivad ja töötavad Soomes,“ märkis rahvastikuminister.

Solman kutsus Soomes elavate eestlaste seltse esitama mõtteid ja ettepanekuid oma ootuste kohta Eesti riigile: „Oodatud on nii ettepanekud, mis puudutavad teid Soomes elamise ajal, kui ka ootused, mis teil on Eesti riigile siis, kui soovite tulla tagasi elama Eestisse ning leida siin näiteks oma lapsele kooli- või lasteaiakoht ning endale elu- või töökoht.“

Globaalse Eesti programmiga toetab valitsus eesti rahvuskultuuri tutvustamist ja viimist maailma ning eesti keele ja kultuuri hoidmist, arendamist ja uurimist, kaasates rahvuskaaslaste välismaiseid kogukondi ja hea tahte saadikuid. Globaalse Eesti programmi eelnõu peab olema valmis hiljemalt 2020. aasta juuliks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga