Raivo Tamm juhtis Kaja Kallase tähelepanu uiguuride vägivaldsele kohtlemisele Hiinas

Riigikogu liige Raivo Tamm. FOTO: Erik Peinar

Eva-Maria Liimets osales 9. veebruaril 17+1 tippkohtumisel Hiinaga. Kohtumise valguses meenutas Riigikogu liige, varem väliskomisjoni kuulunud Raivo Tamm Riigikogu infotunnis Kaja Kallasele peaministri öeldut 22. juuli ERR-i „Otse uudistemajast“ veebisaates. Nimelt pidas Kallas kohutavaks uiguuride vägivaldset kohtlemist Hiinas ja lausus: „Kõik need paralleelid, mis tekivad Natsi-Saksamaa ja juutidega, on väga hirmutavad“.

Raivo Tamm tahtis teada, mil moel oli Eesti osalemine kohtumisel õigustatud. Samuti küsis Tamm, kas Kallase suhtumine inimõigustesse ja vabadustesse on kardinaalselt muutunud või on peaminister Kaja Kallas ja opositsioonierakonda juhtinud Kaja Kallas kaks erinevat inimest.

Kallas möönis, et ka tema toetaks, sarnaselt eelmise väliministri Urmas Reinsalu väljaöeldule praeguse formaadi asemel Eesti suhtlemist Hiinaga 27+1 formaadis. „Valitsus peab analüüsima Eesti-Aasia strateegiat ja otsustama, kuidas me Aasia riikidega suhestume. Meie huvi on ju olnud Hiinaga häid suhteid hoida, aga see ei tähenda seda, et me ei tauniks olukorda, nii nagu te ise ka välja tõite, et inimõigused on ju meile väga olulised ja Euroopale täpselt samamoodi,“ vastas Kallas.

Alles 2. veebruaril ilmus ka BBC veebilehel väga põhjalik artikkel uiguuride kohtlemisest Hiinas. Internaatlaagrite sisemisi andmeid jõuab avalikkuseni harva, kuid mitmed endised kinnipeetavad ja valvur on BBC-le öelnud, et on kogenud või näinud tõendeid massilise vägistamise, seksuaalse kuritarvitamise ja piinamise organiseeritud süsteemi kohta.

Sõltumatute hinnangute kohaselt on laialivalguvas laagrite võrgustikus kinni peetud üle miljoni mehe ja naise, mis Hiina väitel eksisteerivad uiguuride ja teiste vähemuste „ümberkasvatamiseks“. Inimõiguste rühmituste sõnul on Hiina valitsus järk-järgult eemaldanud uiguuride usu- ja muud vabadused, mis lõppeb masendava jälitustegevuse, kinnipidamise, indoktrineerimise ja isegi sundsteriliseerimisega.

USA valitsus ütles eelmisel kuul, et Hiina tegevus on olnud genotsiid. Hiina sõnul on teated massilisest kinnipidamisest ja sundsteriliseerimisest „valed ja absurdsed väited“. Hiina valitsus ei vastanud otseselt BBC küsimustele vägistamise ja piinamise väidete kohta. Pressiesindaja ütles oma avalduses, et Xinjiangi laagrid ei olnud kinnipidamislaagrid, vaid „kutseharidus- ja koolituskeskused“.

Uiguurid on peamiselt moslemitest türgi vähemusrühm, keda on Loode-Hiinas Xinjiangis umbes 11 miljonit.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga