Ratas: põhiseadusse kirja pandut ei saa rakendada valikuliselt

Isamaa, Keskerakonna ja EKRE koalitsioonilepingu allkirjastamine. Foto Tairo Lutter/POSTIMEES

Peaministri kandidaadina kolmapäeval riigikogu ette astunud Keskerakonna liider Jüri Ratas rõhutas, et Eestis peab kõigil olema õigus vabadusele ning põhiseaduses sätestatut ei tohi rakendada valikuliselt.

“Meie põhiseadus ütleb, et Eesti Vabariik on rajatud vabadusele, õiglusele ja õigusele, et kestaks meie rahvas ja kultuur. Seda vabadust põlistame me kõik koos iga päev oma töö ja tegemistega. Õiglus on omakorda see, kui igaüks meist tunneb, et ta on oluline, hoitud ja väärtuslik. Õigus on meie põhiseadus, millesse kirja pandud riigi aluspõhimõtteid ei saa rakendada valikuliselt. Esitades mõnele neist väärtustest tingimusi, nõrgestame me neid kõiki,” märkis Ratas.

Ta tõdes, et kuigi Eesti taasiseseisvumist saab lugeda edulooks, on olnud ka neid, kellel on olnud väga raske. “Kogu selle aja on elanud meie keskel väga palju inimesi, kelle jaoks ongi ühiskonnas olnud midagi katki. Osade jaoks kujunes raskeks üleminek turumajanduslikule ühiskonnakorrale või omandireform. Paljud nägid kasvavat lõhet oma sissetulekute ja hindade vahel. Maal kadusid töökohad ja linnades suurenes kihistumine. Me ei ole alati suutnud aidata oma ühiskonna kõige kaitsetumaid – lapsi, eakaid, puuetega inimesi või teisi,” rääkis Ratas.

“Meie ühiskonnas on esindatud palju erinevaid väärtusi, kuid need ei tohiks olla omavahel konfliktis. Meie inimesed ei tohiks olla omavahel konfliktis. Me peame toetuma sellele, mis meid kõiki – Eestimaa inimesi – ühendab, mitte rõhuma erinevustele,” rääkis Ratas.

“Valusad lõhed on aastakümnete jooksul tekkinud kõigist meie pingutustest ja parimatest kavatsustest hoolimata. Me ei ole neid meelega loonud. Need lahknevused ei ole kindlasti ka ainult Eestile omane mure, vaid näeme seda oma sõprade juures Euroopas ning terves maailmas,” ütles Ratas.

Aivar Kokk: Ratas keskendus oma kõnes ühisosa leidmisele

Riigikogu Isamaa fraktsiooni liikme Aivar Koka(Kokk) sõnul näitas Ratase kõne üht tema suurimat tugevust, milleks on võime leida ühisosa erinevate osapoolte vahel.

Koka sõnul jookseb meie ühiskonnast läbi mitu rindejoont, olgu need siis regioonipõhised või väärtuspõhised, kuid need erinevused ei tohi saada takistuseks Eesti elu edendamisel. „Ei ole meie ja teie Eestit vaid on meie kõigi Eesti. Lihtne on jagada ühiskonnagruppe nende elukoha või vaadete põhjal õigeteks või valedeks, kuid see ei vii meid edasi. Me oleme viimase kuu jooksul näinud, kuidas erinevad nõudmised ja ultimaatumid ainult takistavad lahenduste leidmist. Ratas on seda mõistnud algusest peale ning positiivse ühisosa leidmine on olnud selle võrra lihtsam.“

Ratase kõnest tõi Kokk esile mõtted, mis seostusid ühiskonna sidusa ja ühtse regionaalse arenguga. „Selle koalitsiooni üks prioriteete on regionaalpoliitika ning see väljendus ka Ratase kõnes. Investeeringud taristusse, riigipalgaliste töökohtade Tallinnast välja viimine, maapiirkondade arengu toetamine ning abivajajate abistamine aitab hoida Eesti ühiskonda ühtsena.“

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga