Eesti Kommunismiohvrite memoriaal. Foto: Aron Urb

Homme, 23. augustil toimub Eesti Kommunismiohvrite memoriaalis rahvusvahelise totalitaarsete režiimide ohvrite mälestuspäeva puhul tseremoonia ja kontsert.

Tänavu 23. augustil möödub 81 aastat Molotovi-Ribbentropi pakti sõlmimisest, mis lõi aluse iseseisvate riikide okupeerimiseks kommunistliku NSV Liidu ning natsionaalsotsialistliku Saksamaa poolt ning käivitas sündmuste ahela, mille käigus hukkus sõjas ning ideoloogiliselt motiveeritud repressioonides kümneid miljoneid inimesi.

Kell 12-12:50 toimub memoriaali õunaaias mälestustseremoonia. Kõnelevad vabariigi president Kersti Kaljulaid, riigikogu esimees Henn Põlluaas, justiitsminister Raivo Aeg, Tallinna Memento ühenduse esindaja Peep Varju ning Eesti õpilasesinduste liidu juhatuse esimees Marcus Ehasoo. Üritusel osaleb ka diplomaatiline korpus. Toimub palvus ja igaühel on võimalus asetada memoriaalile pärg või lillekimp.

Kell 12:55-13:30 toimub mälestuskontsert. Tunnustatud Eesti kammerkoor Collegium Musicale esineb Endrik Üksvärava juhatusel koos solisti ja viiuldaja Maarja Nuudiga.

Enne mälestustseremooniat, kell 11:50, asetab kaitseminister Jüri Luik pärja ohvitseride mälestusmärgile.

Pärast mälestuskontserti istutatakse memoriaali koduaeda noor õunapuu, millega pannakse alus uuele traditsioonile.

Iga-aastaselt lisatakse memoriaalile ohvrite nimed, kelle saatus on selgunud pärast memoriaali avamist, nii ka tänavu.

“Eesti kommunismiohvrite memoriaaliga seotud uurimistöö lõppu pole veel näha, kuna nõukogude terror oli väga ulatuslik. Tuhandete Eesti inimeste elutee katkemise täpsed asjaolud on teadmata. 23. augustil avame 350 hukkunud kommunismiohvri nimedega lisatahvlid. Need saatused selgusid pärast memoriaali avamist,“ sõnas Eesti Mälu Instituudi juhatuse liige Sergei Metlev. „Eesti inimesed hoolivad oma represseeritud lähedaste mälestusest, just tänu pereliikmete panusele saame pidevalt täiendada ja täpsustada e-memoriaali andmekogu ning lisada memoriaalile nimetahvleid.”

Plaadid avatakse enne tseremooniat kell 11:15. Nimeplaatide avamisel kõnelevad Eesti Mälu Instituudi juhatuse liige Meelis Maripuu ja represseeritu pereliige Birgit Keerd-Leppik.

Mälestuspäeva põhikorraldajad on justiitsministeerium ja Eesti Mälu Instituut ning kaaskorraldajad Eesti Memento Liit, Eesti Üliõpilaskondade Liit, Eesti Noorteühenduste Liit ja Eesti Õpilasesinduste Liit.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga