Välisminister Johnson ja Brexiti minister Davis lahkusid vastuolude tõttu Briti valitsusest

Briti peaminister Theresa May pidi Brexiti leppe saavutamiseks taganema paljudest Suurbritannia seisukohtadest. REUTERS/Simon Dawson/File Photo

Briti peaminister Theresa May sattus vastuollu euroskeptikutest ministritega plaani tõttu säilitada tugevad majandussidemed Euroopa Liiduga ka pärast Suurbritannia lahkumist blokist. Selle tulemusena lahkusid valitsusest välisminister Boris Johnson ja Brexiti minister David Davis.

Briti peaminister Theresa May tänas esmaspäeval parlamendis ametist lahkunud Brexiti ministrit ja välisministrit ja ütles, et oli nendega eri meelt lahkumisläbirääkimiste edasiviimises Euroopa Liiduga.

“Me ei ole ühel meelel parimas viisis, kuidas täita meie jagatud lubadust austada referendumi tulemust,” ütles May 2016. aasta EL-i liikmesusreferendumile viidates, mille tulemusena toetasid britid liidust lahkumist.

Briti valitsus soovib siiski kaupade vaba liikumist

Briti valitsuse ettepanekute järgi säilitaksid Suurbritannia ja EL Brexiti järel “ühised reeglid kaupadele, mille seas on põllumajandustooted ja toidukaubad” ning London nõustuks sõlmitavas lepingus “harmoniseerimise jätkumisega” ainult nende EL-i reeglitega, mis on vajalikud tõrgete vältimiseks osapoolte piiril.

May ütles alamkojale, et see on ainus viis “kõva piiri vältimiseks” Ühendkuningriiki kuuluva Põhja-Iirimaa ja EL-i liikme Iirimaa vahel.

Ebakindlus selle üle, kas Suurbritannia lahkumine EL-ist toob kaasa tolli- ja piirikontrolli taastamise Iiri saarel, on olnud Brexiti kõnelustel peamine komistuskivi.

Boris Johnson: Brexiti unistus on suremas

Davis nimetati Euroopa Liidust lahkumise ministriks 2016. aastal. Pikaajaline euroskeptik teatas lahkumisest kirjas, mis oli äärmiselt kriitiline valitsuse reedesel nõupidamisel saavutatud kokkuleppe suhtes.

“Kokku lepitud poliitika üldsuund jätab meid parimal juhul nõrka läbirääkimispositsiooni, võimalik, et see viib meid ka väljapääsmatusse olukorda,” kirjutas Davis pöördumises Mayle. “Reedene ettepanek muudab parlamendi kontrolli illusoorseks.”

Iseäranis kriitiline oli Davis “ühiste reeglite” plaani suhtes, mis võimaldaks kaupade vaba liikumist, väites, et see annaks suure osa Briti majandusest EL-i kontrolli alla.

Ametist lahkunud Briti välisminister Boris Johnson ütles oma tagasiastumiskirjas peaminister Theresa Mayle, et viimase plaan hoida tihedaid majandussidemeid Euroopa Liiduga tähendab Suurbritannia liikumist “pool-Brexiti” poole, mis jätaks riigile koloonia staatuse EL-is.

“Brexiti unistus on suremas, lämmatatuna tarbetust endas kahtlemisest,” sõnas Johnson.

Keskkonnaminister Michael Gove tunnistas, et reedel lõhenenud valitsuskabineti terve päeva kestnud nõupidamise järel avaldatud ettepanek ei hõlma kõike, mida ta tahtis. “Ma olen realist,” lisas ta.

Gove ütles BBC-le, et “kõigis tähtsates valdkondades, kus iseseisev riik otsustab suveräänsust kasutada, saab Suurbritannia seda teha”.

EL juhid: Brexit on muutumas segaduseks

Euroopa Liidu liidrid väljendasid esmaspäeval Briti valitsuses toimuvaga rahulolematust, kurtes, et Brexit on muutumas Euroopa jaoks segaduseks.

Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk nimetas esmaspäeval kahetsusväärseks asjaolu, et kogu “Brexiti idee ei lahkunud koos David Davisega”.

Peaminister Theresa May sõnul leppisid ministrid möödunud reedel kokku ka “uues ärisõbralikus tollimudelis”, mis säilitab EL-ist lahkumise järel kõrged standardid, kuid lubab Suurbritannial “sõlmida uusi kaubandusleppeid üle kogu maailma”. Loodetav vabakaubandusala ja uus tollikokkulepe “hoiaksid ära tõrked poolte piiril ja tagaksid, et mõlemad pooled täidavad oma kohustusi Põhja-Iirimaa ja Iirimaa ees”, nähtub dokumendist, millest ilmneb ka, et Suurbritannia lahkub EL-i ühisest põllumajandus- ja kalanduspoliitikast.

Briti valitsuse ettepanekute järgi säilitaksid Suurbritannia ja EL Brexiti järel “ühised reeglid kaupadele, mille seas on põllumajandustooted ja toidukaubad” ning London nõustuks sõlmitavas lepingus “harmoniseerimise jätkumisega” ainult nende EL-i reeglitega, mis on vajalikud tõrgete vältimiseks osapoolte piiril.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga