Populaarsed lubadused: rahva kaasamine, koolidele lisaraha, teed korda

Riigikogu istungisaal FOTO:Scanpix/LIIS TREIMANN

Rahva arvamust erinevate valimislubaduste kohta uuriv MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut selgitas jõulupühade eel, et inimestele meeldiks, kui koolid saaksid laste huvitegevuse tarbeks lisaraha, teede korrashoid paraneks ning rahvast kaasataks senisest rohkem otsustusprotsessi. 

Võrdselt 82 protsendi vastajate poolehoiu pälvisid kolm lubadust. Isamaa ettepanek oli, et oluliste poliitiliste või ühiskonnaelu puudutavate küsimuste puhul viiakse läbi rahvaküsitlus ja arvestatakse selle tulemusega. Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) idee on anda koolidele iga lapse kohta 100 eurot õppeaastas, et iga koolilaps saaks rohkem käia kultuuriüritustel ja -asutustes. Reformierakond aga pani ette, et kohalike teede ja tänavate rahastamist riigieelarvest kahekordistatakse. 

Keskerakond küsis, kas toetatakse tasuta maakondliku ühistranspordi kehtestamist kogu Eestis?“ Ettepanekut toetas 64 ja vastu oli 31 protsenti vastajatest. 

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) küsis, kas toetatakse ettepanekut, et Eesti peaks loobuma ÜRO rändepakti ehk Marrakeshi leppega liitumisest.  Ettepanekut toetas 60 protsenti vastajatest, vastu oli 27 protsenti. 

Eesti 200 küsis, kas toetatakse ettepanekut anda igale kodanikule sünnihetkel hääleõigus, mida laste puhul täisealiseks saamiseni teostab lapsevanem või eestkostja. Ettepanekut toetas 16 ja vastu oli 78 protsenti vastajatest. 

Küsitluse viis Ühiskonnauuringute Instituudi tellimusel läbi veebikeskkonnas Turu-uuringute AS 13.-19. detsembrini ning sellele vastas 1008 18-aastast ja vanemat Eesti Vabariigi kodanikku.

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituuton asutatud jaanuaris 2016. Ühiskonnauuringute Instituut on mõttekoda ehk thinktank, mis uurib ja analüüsib Eesti ühiskonnas toimuvaid sotsiaalseid protsesse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga