Teiste seas avab juba 18. juulil uksed Võrumaal Rõuge valla Kärinä külas asuv Nopri talu, mille peremees on Tiit Niilo. Foto: Aare Lepaste

Kuuendal avatud talude päeval avavad sajad talud üle Eesti oma väravad. Avatud talude päev toimub pühapäeval, 19. juulil, kui külastajatele on avatud 282 talu ja maaettevõtet üle Eesti, neist kolmveerand on aga avatud ka homme.

Kõige rohkem talusid on avatud Harjumaal (41) ning Pärnumaal (37), Tartumaal (29) ja Saaremaal (27). Paarikümne ringis talusid on avatud Lääne-Virumaal, Viljandimaal ja Võrumaal. 220 talu ootab külalisi juba ka laupäeval, 18. juulil. Osalejatest avavad oma uksed külastajatele esimest korda 50 talu ja maaettevõtet.

Avatud talude päeva avaüritus toimub 18. juulil algusega kell 11.45 Eesti kartulipealinnas Simunas. Külastajatele on kella kümnest avatud põllutöömasinate näitus, saab tutvuda kartuli tootmise aastaringiga videote kaudu ning uudistada laohoonet. Käiakse ka kartulipõllul, maitstakse kartuliroogasid, ning võisteldakse kartulikoorimises.

Avatud talude päeval osalevate talude kaardi, millele on kantud kõik avatud talude päeval osalevad talud, nende aadressid, tegevusvaldkonnad ning pakutavad programmid, leiab külastaja ürituse ametlikult veebilehelt https://www.avatudtalud.ee/

Teekonna koostamisel saab kasutada mobiilirakendust Navicup, kus on samuti olemas avatud talude kaart. Äpi abil saab planeerida ülerahvastatust vältides sobivaimad talude külastamise ajad ja teekonnad ning lasta ennast õigetesse kohtadesse kohale juhatada. Lisaks avatud talude veebilehele saab ürituse kaarti uurida ka Navicupi veebilehel.

Kuna jätkuvalt tuleb arvestada COVID-19 viiruse levimisohuga, siis sellest tulenevad piirangud kehtivad nii taludele kui ka külastajatele. Iga avatud talude päeval osaleva talu või maatootmise väravas on kindlasti ka koroonateavitus.

Avatud talude päeva korraldavad maaeluministeerium, Põllumajandusuuringute Keskus, Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda ning Eestimaa Talupidajate Keskliit. Avatud talude päeva korraldamist rahastatakse Eesti maaelu arengukavast 2014-2020 ja Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist.

Praktilised nõuanded külastajatele

* Tutvu eelnevalt talude programmidega. Avatud talude veebilehel on talude programmide all välja toodud tegevused ning kellaajad, millest oleks hea kinni pidada.

* Riietu nii, et farmielu ja ilm su tuju ei rikuks. Vihmase ilma korral võta kaasa kummikud ja vihmariided.

* Ole kena ja järgi vastuvõtjate juhiseid. Järgi pererahva juhiseid, kuhu parkida, kus jalga puhata või ringi liikuda ning kuhu prügi visata.

*Ära toida talu loomi. Loomad peavad sööma just neile ette nähtud toitu. Kui tingimata soovid loomadele midagi pakkuda, siis küsi kindlasti enne pererahvalt üle.

* Võta kindlasti kaasa hea tuju ja uudishimulik meel. Küsi pererahvalt küsimusi ka, nii saad kõige paremini teada, kuidas see Eesti toit ikkagi kasvab ja kuidas maaelu käib.

* Võta kaasa sularaha. Kuigi enamik külastusi on tasuta, siis võib programmis olla tasulisi tegevusi. Samuti saab paljudes kohtades osta maitsvat talutoitu või käsitööd.

* Jäta võimalusel oma lemmikloom koju. Säästad nii taluloomi ja ka oma karvast sõpra. Kui pead looma siiski kaasa võtma, siis helista palun ette ja räägi pererahvaga läbi.

* Võta kaasa oma tass ja söögiriistad. Nii aitad vältida tarbetut plastnõude kasutamist, vähendad tekkivat prügi ja säästad loodust.

* Tee vahvast päevast pilte. Pilte saad jagada nii Instagramis kui ka avatud talude päeva Facebooki lehel märkega #avatudtalud.

* Oluline on kvaliteet, mitte kvantiteet. Ära kiirusta talust tallu, vaid võta aeg maha ning hinga värsket maaõhku. Avalda tänu taludele, kes oma kiirete tegemiste vahelt aega leiavad.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga