Urmas Reinsalu: radioaktiivsuse tõusu allikas tuleb välja selgitada

Olgugi, et tase ei sisalda inimeste tervisele ohtu, on Urmas Reinsalu sõnul nii meie kui ka rahvusvahelise julgeoleku huvides oluline selle fooni tõus allikas tuvastada. Foto: Eesti Uudised

Välisminister Urmas Reinsalu sõnul on viimasel kuul registreeritud radioaktiivse taseme tõus Põhja-Euroopas kindlasti inimtekkeline ja selle allikas tuleb välja selgitada.

“Erinevatest riikidest on tulnud informatsioon kergest radioaktiivsete isotoopide fooni tõusust Euroopa kirdeosas. Olgugi, et tase ei sisalda mingit ohtu inimeste tervisele, on meie ja laiemalt rahvusvahelise julgeoleku huvides oluline selle fooni tõus tuvastada, sest see on kindlasti inimtekkeline,” kirjutab Urmas Reinsalu sotsiaalmeedias.

„Eestis tegeleb radioaktiivse fooni seirega keskkonnaamet. Eesti suhtleb selles küsimuses rahvusvahelise aatomienergia agentuuriga ning teiste riikidega,“ lisab Reinsalu, kes vahetas 28. juuni hommikul teemakohast infot nii Soome kui teiste Balti riikide välisministritega.

Põhjamaad teatasid sel nädalal radiatsioonitaseme kergest tõusust Põhja-Euroopas juunis, Hollandi ametnike sõnul võis allikas olla Venemaa lääneosas ja viidata tuumaelemendi kahjustusele tuumaelektrijaama, vahendab ERR.

Vene uudisteagentuur TASS vahendas aga riikliku tuumaenergiaoperaatori Rosenergoatom esindajat, kelle kinnitusel ei ole kaks Venemaa loodeosas asuvat tuumaelektrijaama teatanud ühestki probleemist.

Soome, Norra ja Rootsi radiatsiooni ja tuumaohutuse järelevalveagentuurid ütlesid sel nädalal, et avastasid inimestele ja keskkonnale kahjutus koguses radioaktiivseid isotoope Soomes, Skandinaavia lõunaosas ja Arktikas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga