Theresa May sai Brexiti leppele valitsuse toetuse aga kabinett otsast laguneb

Briti peaminister Theresa May lahkumas oma residentsist Downing Street 10. Pole kindel, et ta valitsus Brexiti leppe üle elab. REUTERS/Peter Nicholls

Briti peaminister Theresa May saavutas küll kolmapäeval oma valitsuse toetuse Brexiti leppele aga seesama valitsus hakkas kohe sama põhjusel lagunema. Brexiti alamministrist Suella Bravermanist sai neljas Briti valitsuse minister, kes pani neljapäeval ameti maha Euroopa Liidust lahkumise leppe kava pärast.

Braverman sõnas lahkumisavalduses, et raamleppes EL-ile tehtud “järeleandmised ei austa rahva tahet”.

Neljapäeval on leppekava pärast ameti maha pannud veel Brexiti-minister Dominic Raab, töö- ja pensioniminister Esther McVey ning Põhja-Iirimaa riigiminister Shailesh Vara.

Lepe võib Briti parlamendis põruda

Briti peaminister Theresa May ütles neljapäeval parlamendile, et kui nad ei toeta tema Brexiti leppekavandit, on nad silmitsi kas leppeta Brexiti või Euroopa Liitu jäämisega.

“Me võime valida leppeta lahkumise, me võime riskida Brexiti ärajätmisega või võime olla ühtsed ja toetada parimat lepet, milleni oli läbirääkimistel võimalik jõuda,” ütles May.

Osa saadikuid hakkasid Brexiti ärajätmise võimaluse mainimise peale juubeldama.

May astus leppekavandi kaitseks välja ja rõhutas, et ta langetas “õiged, mitte lihtsad otsused”.

Peaminister ütles saadikutele, et nad saavad võimaluse hääletada leppe üle enne, kui Ühendkuningriik EL-ist lahkub.

Lisaks palus ta neil lepet toetada “riiklikes huvides”.

Pole kindel, et peaministril õnnestub saada leppele parlamendi toetus, sest selle vastu on nii euroopameelsed kui nn Hard Brexitit toetavad konservatiivi ja enamus leiboriste.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga