Peaminister Kaja Kallas selgitab esmaspäeval olulise kriisiinfo salastamise tagamaid

"Täna on tekkinud aga absurdne olukord, kus lahenduse leidmistest ja seniste otsuste analüüsimisest üritatakse kõrvale jätta suur osa Eesti ekspertidest ja teadlastest," ütles Sven Sester.

Esmaspäevasel Riigikogu istungil vastab peaminister Kaja Kallas Isamaa fraktsiooni liikmete arupärimisele, mis on ajendatud valitsuse otsusest salastada 5 aastaks riigi situatsioonikeskuse ülevaated COVID-19 leviku kohta.

Arupärimise üks algatajatest, Riigikogu liige Sven Sester meenutas, et peaminister Kaja Kallas otsustas ametisse astumise järel salastada riigi situatsioonikeskuse mitteisikustatud COVID-19 ülevaated. „Need dokumendid olid varasemalt avalikud ning võimaldasid Riigikogu liikmetel kaasata erinevate ekspertide, teadlaste ja väljaspool riigiasutusi töötavate isikute kompetentsi. Kaja Kallase ametisse astumise järel pandi dokumentidele aga märge „asutusesiseks kasutamiseks“ ning koroonakriisi lahendamise seisukohalt olulised dokumendid salastati kuni 2026. aastani,“ kirjeldas Sester olukorda.

Tema sõnul on valitsuse otsus arusaamatu. „Liigne salatsemine vähendab oluliselt Riigikogu liikmete võimalust pakkuda lahendusi kriisist väljumiseks. Avalike ülesannete täitmisel saadud ja loodud info peaks olema avalik. Täna on tekkinud aga absurdne olukord, kus lahenduse leidmistest ja seniste otsuste analüüsimisest üritatakse kõrvale jätta suur osa Eesti ekspertidest ja teadlastest. Loodan, et peaminister annab tänasel istungil ammendavad selgitused, miks otsustati salastada riigi situatsioonikeskuse mitteisikustatud ülevaated COVID-19 leviku kohta,“ ütles Sester.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga