Hollandist välja saadetud GRU spioonid Amsterdami Schipholi lennujaamas tänavu tänavu aprillis. (Photo by HO / DUTCH DEFENSE MINISTRY / AFP) / "AFP PHOTO /DUTCH DEFENCE MINISTRY"

Euroopa Liit mõistis neljapäeval hukka Moskva küberrünnakud, mille tõttu saatis Holland riigist välja neli Vene sõjaväeluure agenti. Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker, Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk ja EL-i välispoliitikajuht Federica Mogherini mõistsid ühisavalduses hukka Venemaa katse kahjustada Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni (OPCW), mille peakorter asub Hollandis Haagis.

“See agressiivne akt demonstreeris põlgust Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni (OPCW) eesmärgi vastu hävitada ÜRO mandaadile toetudes need relvad kogu maailmast,” öeldi avalduses.

Kolm liidrit viitasid ka neljapäeva ennelõunal Ühendkuningriigi valitsuse avaldatud infole, mille kohaselt on Briti luured teinud kindlaks, et mitmed küberruumis rünnakuid teinud isikud on seotud Vene sõjaväeluurega GRU.

“Mõistame hukka tegevuse, mis kahjustab rahvusvahelist õigust ja institutsioone. Euroopa Liit jätkab enda ja liikmesriikide ning rahvusvaheliste partnerite institutsioonide vastupanuvõime tugevdamist küberruumis,” lõpetasid Juncker, Tusk ja Mogherini oma avalduse.

Tusk teatas neljapäeval, et kavatseb võtta kahe nädala pärast Brüsselis toimuva Euroopa Ülemkogu päevakorda küberjulgeoleku teema.

Briti kaitseminister nimetas Venemaad paariariigiks

Briti kaitseminister Gavin Williamson nimetas neljapäeval Venemaad paariariigiks, kuna Vene luureteenistused korraldavad küberrünnakuid tsiviilinstitutsioonidele kogu maailmas. Ühendkuningriigi kübereksperdid on tuvastanud, et Vene sõjaväeluure GRU töötajad on mitme viimasel ajal suurt tähelepanu pälvinud juhtumi taga. Nende arvele pannakse muu hulgas ka mullune katse häkkida Maailma Antidopinguagentuuri (WADA) arvutisüsteemidesse. Briti riiklik küberturbekeskus (NCSC) on veendunud GRU seotuses mitme rünnakuga, seal hulgas küberrünnakutega USA Demokraatlikule Parteile enne 2016. aasta presidendivalimisi.

Neljapäeval teatas ka Hollandi valitsus, et riigi luure nurjas koostöös Briti kolleegidega aprillis venelaste küberrünnaku Haagis paiknevale Keemiarelvade Keelustamise Organisatsioonile (OPCW) ja saatis välja neli Venemaa agenti.

Eesti on valmis appi minema

Eesti on vajadusel valmis andma oma kübervõimed NATO käsutusse, kinnitas kaitseminister Jüri Luik.

NATO kaitseministrite kahepäevasel kohtumisel olid kõne all ka suvise tippkohtumise tulemused, sealhulgas küberkaitse, vägede tugevdamise ja kaitsekulutustega seotud küsimused, edastas kaitseministeerium.

Kaitseminister Jüri Luige sõnul on NATO vastane juba praegu selgelt arvestatava kübervõimekusega ning kriisi puhul ei saa NATO taluda olukorda, kus liitlaste süsteeme järjepidevalt rünnatakse.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga