Mart Luik: see ei ole ju õigusriik, kus sisuliselt otsustab üks endokrinoloog, kas Savisaare Keskerakond valitses altkäemaksudega või mitte

Tallinna Linnavolikogu aseesimees Mart Luik leiab, et Tallinn peaks loobuma Vene propagandakanalite toetamisest ja panustama Eesti oma meediakanalitele. Foto: Eesti Uudised

Ma soovin Edgar Savisaarele kui inimesele paremat tervist ja rahulikke jõule oma lähedaste seltsis. Aga ma ei saa jätta nördimust avaldamata, kuidas Riigikohus täna avaldatud otsusega meie õiglustunnet riivas. Ülipikk ja Eesti jaoks põhimõtteline korruptsioonijuhtum ei jõua kunagi lahenduseni, sest Riigikohus otsustas, et protsess on peategelase tervisele ohtlik. 

Mina olen aru saanud, et see nö tervise klausel on meie kohtupidamise menetluskorda sisse viidud peamiselt selleks, et me saja-aastaseid seniilseid taate kohtupingis ei väntsutaks, sest nad pole nagunii suutelised ümbritsevat hoomama. Savisaar on küll kehva tervisega aga igati adekvaatne. Nägin teda viimati möödunud neljapäeval Tallinna linnavolikogu istungil, kus Edgar luges isegi jõuluvanale luuletust! Kuidas siis nii, et kõrgema kohtu arvates on tema elu kohtuistungil viibimisel ohus aga kohalikus poliitikas võib ikka kaasa lüüa. 

Sellised mastaapsed korruptsiooni kohtuprotsessid peavad jõudma kas süüdi- või õigeksmõistva otsuseni. Seda on vaja Eesti inimestele, et nad saaksid kindlad olla, et elavad ikka õigusriigis, kus kuriteo toimepaneku eest on ette nähtud karistus. Selline Eesti, kus üks endokrinoloog sisuliselt otsustab, kas Keskerakond Edgar Savisaare juhtimisel valitses aastaid pealinna altkäemaksudega või mitte, ei ole ju õigusriik. Selline Eesti, kus endise linnapea kaitsja Oliver Nääs kuulutab, et Savisaar on puhas nagu prillikivi, pole samuti õigusriik. 

Muidugi ei saa välistada, et riigiprokuröri Steven-Hristo Evestuse ootamatu ametist lahkumine viitab Savisaare korruptsiooniprotsessi nõrkusele. Võibolla oli süüdistus sedavõrd savijalgadel, et mees olekski saanud lõpuks kuulutada: „olen puhas nagu prillikivi!“. Me ei saa seda kunagi teada ja selles on probleemi tuum. Edgar Savisaar sai endale suurepärase jõulukingituse aga paljude ausate ja tublide eestlaste õiglustunne sai tõsiselt riivatud.  

Kommentaarid artiklile “Mart Luik: see ei ole ju õigusriik, kus sisuliselt otsustab üks endokrinoloog, kas Savisaare Keskerakond valitses altkäemaksudega või mitte

  • 21. dets. 2018 kell 20:13
    Permalink

    Kriminaaluurimise saab läbi viia viisil, et haige tervisega isikut kaasatakse minimaalselt. Kaasosalistelt võetakse tunnistused, asitõendid kogutakse. Kehva tervisega isiku advokaat võib muidugi kõiges osaleda, olla informeeritud ja kaasatud. Nii saaks tõe välja selgitada. Isiku tervist tuleks arvesse võtta aga kohtuotsuse tegemisel. Nüüd saame me reformimata õigussüsteemi tüsistuste tõttu sellise pretsedendi, millel ei olnud eelmisi ega ilmselt ei tule järgmisi. Tõde tundub olema sellel, kes mulle ütles – küsi Savisaarelt, kuhu Eesti KGB arhiivid kadusid, mille andmetega ta tänaseni meie võimueliidiga manipuleerib.

    Vasta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga